Časopis Svatá Hora » Články ročníku 2007

Jediným spolehlivým spojencem v našem boji s hříchem je Bůh

Roman Janáč, CSsRO 3. neděli postní se nacházíme již uprostřed postní doby, což je také dobrý důvod k zamyšlení, nakolik mě toto období přípravy na Velikonoce dosud oslovilo, jak je prožívám, nakolik se mi daří či nedaří vnímat svůj vztah k Bohu i lidem okolo se sebe a snažit se o nápravu.

 

Aby nezapomněli na tento záblesk světla...

Roman Janáč, CSsRKaždý lidský život musí procházet, a také prochází, postupnou proměnou nebo zráním. Už samo slovo život je odvozeno od přídavného jména živý, tedy dynamický, pulsující. Nejlépe to pozorujeme samozřejmě na proměně každého člověka, který se od počátečního embrya v těle matky proměňuje v dítě, člověka dospělého až stárnoucího. To je proměna tělesná. Člověk však není jen tělo, ale má i duši, která, jak víme a věříme, žije věčně, je nesmrtelná.

 

Čas čtyřicetidenní postní obnovy je časem příhodným.

Roman Janáč, CSsRVstoupili jsme do doby postní, času, kdy se snažíme být více lidmi duchovními než tělesnými, kdy jdeme více do sebe a snažíme se lépe poznat, řešit a v konečné fázi vyznat své nedostatky a hříchy, které nám brání v plnohodnotném prožívání lásky jak vůči Bohu, tak i vůči našim bližním.

 

Co nechceš, aby lidé činili tobě, nečiň ani ty jim.

Roman Janáč, CSsREvangelium dnešní neděle je ve znamení tzv. zlatého pravidla nebo pravidla lásky, které je staré více jak tisíc let a říká: „Co nechceš, aby lidé činili tobě, nečiň ani ty jim."

 

Oči Simeonovy

P. Stanislav Přibyl, CSsRVětšina křesťanů slaví 2. února svátek Uvedení Páně do chrámu. V tento den čteme úryvek z evangelia podle svatého Lukáše (2, 22-38). Také my se můžeme setkat s Ježíšem tak jako Maria a Josef a Simeon a Anna.

 

Ježíš chce být světlem každému, kdo nechce kráčet ve tmě.

Roman Janáč, CSsRDnešní svátek Uvedení Páně do chrámu, lidově Hromnice, patří ještě mezi vánoční svátky, i když je zařazen mimo vánoční dobu. Odpočítává se čtyřicet dnů, které uplynuly podle Zákona k očišťování. Liturgická praxe tohoto svátku má dlouhou tradici a sahá až do 5. století, kdy se tento svátek nazýval „setkání", řecky hypapanté. Tím je míněno setkání Ježíše se světem či širokou veřejností všech budoucích pokolení.

 

Koncert prof. Jaroslava Vodrážky na Svaté Hoře

Pavel ŠmolíkV neděli 11. února 2007 v 17 hodin se ve svatohorské bazilice uskuteční I. koncert duchovní hudby.

 

Pavel Šmolík 1. února 2007 více

Nebylo potřeba nic vysvětlovat, byli zasaženi Bohem

Roman Janáč, CSsRLiturgické texty 4. neděle v mezidobí můžeme rozdělit do dvou celků. První tvoří čtení, která hovoří o povolání a následném těžkém údělu Božího tlumočníka nebo proroka, ale také o Boží ochraně, které se mu od Boha kvůli tomuto náročnému, a můžeme říci i nevděčnému povolání, dostává.

Chrámová hudba na Svaté Hoře v liturgickém roce 2006/2007

 

Pavel ŠmolíkV loňském vánočním a předvánočním období a podobně i v průběhu roku 2007 jsem si dovolil poněkud pozměnit dramaturgii hudebních akcí na Svaté Hoře.

17. ledna 2007 více

Slavnost Zjevení Páně

P. Stanislav Přibyl, CSsRNázev slavnosti Zjevení Páně pochází z řeckého slova Epifaneia nebo Theofaneia. Je to velmi starý svátek, jehož stopu můžeme sledovat až do hlubokého křesťanského starověku. Nejprve se slavil na Východě. V Sýrii a v Egyptě křesťané v tento den slavili hned tři události, které nám zjevují, že Ježíš je Boží Syn: příchod mudrců od Východu, Ježíšův křest v Jordánu a jeho první zázrak - proměnění vody ve víno v Galilejské Káně. Dokonce si při této příležitosti připomínali, a někde ještě připomínají i Ježíšovo narození. A tak tento svátek byl dříve než Vánoce a u východních křesťanů je větší než Vánoce.

 

Nalezeno 60 článků, zobrazuji 51 až 60
« < 2 3 4 5 6 > »
 

© 2003-2009, Oficiální­ webové stránky Svaté Hory, všechna práva vyhrazena.
Stránky vznikly za podpory grantového programu EU, SROP "Religiózní­ turistika na Svaté Hoře".
Grantový program EU, SROP - Religiózní­ turistika na Svaté Hoře
Kontakt: Ří­mskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí­ Panny Marie Příbram - Svatá Hora, Svatá Hora 591, 261 01 Pří­bram
tel. +420 318 429 930, fax +420 318 429 934, e-mail: basilica@svata-hora.cz
Otevírací doba: Pondělí­ - sobota: 6:30 - 18:00, neděle: 6:30 - 17:00
Provozováno na redakčním systému Evolution Publishing (EP), produktu společnosti NGS.