Časopis Svatá Hora » Články ročníku 2002

Starý poutník vzpomíná na Svatou Horu

„Ó, přesvatá horo, kde jsi, za hory, doly a lesy. Nad Příbramí v tom lesíčku, vystavená na vršíčku...“
Slávek Klee 15. dubna 2002 více

Milý otče Jene,

dostal jsem Tvůj dopis se žádostí o sdělení osobních vzpomínek na mého bratra Karla...
Jiří Bříza 15. dubna 2002 více

"Pán s vámi" nebo "vypněte si mobily"?

Fenoménem současnosti je elektronika ve službách snadné komunikace. Je to úžasné, čeho všeho dnes může být člověk svědkem. Informace, které jsme ještě před několika lety dostávali velmi draho a s několikadenním zpožděním, máme nyní ihned a téměř zadarmo. Je to jev, ke kterému musí každý zaujmout stanovisko. Máme tak mezi sebou vášnivé konzumenty těchto vymožeností, stejně jako vášnivé odpůrce, jakési „informační ekology“.

Křesťan a humor

Podnět k napsání tohoto článku mi dal vlastně život P. Břízy, který byl delší dobu mým zpovědníkem a po celou dobu „bavičem“ všech při společných obědech a večeřích naší svatohorské komunity. Touto cestou bych mu chtěl také poděkovat za moudrost života, které mě učil svým humorem.

Kněz, který přijal hodnost i kříž

Když v létě roku 2001 potkal P. Karla Břízu náhodný poutník a pozoroval jeho nachýlenou postavu, těžkou chůzi, namáhavý výstup po schodech k bazilice, možná, že si v duchu řekl: „Chudák!…“ A přece se v tomto nemocném skrýval vzácný člověk, kněz řeholník s tak bohatými osudy, že by to stačilo na dramatický román…

Ježíšovo pokušení

Evangelisté nám odhalují spásonosný význam této tajemné události.

Náš přítel P. Karel Bříza

S P. Břízou jsme se seznámili v pěveckém sboru Antonína Vepřeka, kde se po svém příchodu na Svatou Horu snažil získat zpěváky pro svůj chrámový sbor. Přišel jsem já s ženou Ludmilou, Vláďa Vepřek se svou budoucí ženou Miladou a ještě několik mladých lidí.
Zdeněk Fous 15. února 2002 více

Cesta k pokoji srdce

V polovině měsíce února, dva dny po památce Panny Marie Lurdské opět začíná postní období přípravy na svátky Ježíšovy vykupitelské smrti a jeho vzkříšení. V této postní době budeme přicházet ke svátosti smíření a právě Svatá Hora je jedním z míst, kde tolik lidí prožívá radost z Božího odpuštění, kterého se jim dostalo po upřímně a s láskou vykonané svaté zpovědi.
P. Zdeněk Šilhánek, CSsR 15. února 2002 více

Zemřel svatohorský ministrant - zpěváček Jiří Slavík

„Už se kácí v našem lese“, podotkl suše otec Břetislav Vaněk, když přišla zpráva, že odešel náhle z tohoto světa náš další spolužák, Jirka Slavík.
P. Ladislav Škrňa, CSsR 15. února 2002 více

Muzikant nebo kněz? - Obojí

15. prosinec 2001 - mnoho lidí směřuje na Svatou Horu, ačkoli se tam nekoná žádná pouť. Nebo snad přece. Na poslední pozemskou pouť se odtud vydává tělesná schránka otce Karla Břízy - kněze a muzikanta. Čím vlastně byl víc?
Zdeněk Cikler 15. února 2002 více
Nalezeno 52 článků, zobrazuji 41 až 50
« < 2 3 4 5 6 > »
 

© 2003-2009, Oficiální­ webové stránky Svaté Hory, všechna práva vyhrazena.
Stránky vznikly za podpory grantového programu EU, SROP "Religiózní­ turistika na Svaté Hoře".
Grantový program EU, SROP - Religiózní­ turistika na Svaté Hoře
Kontakt: Ří­mskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí­ Panny Marie Příbram - Svatá Hora, Svatá Hora 591, 261 01 Pří­bram
tel. +420 318 429 930, fax +420 318 429 934, e-mail: basilica@svata-hora.cz
Otevírací doba: Pondělí­ - sobota: 6:30 - 18:00, neděle: 6:30 - 17:00
Provozováno na redakčním systému Evolution Publishing (EP), produktu společnosti NGS.