Informace » Nové projekty » Nový betlém

Nový betlém

Záměr

Panna Maria s Ježíškem, Svatohorský betlém, lipové dřevo, Jan Ježek 2001

O prvních jesličkách na Svaté Hoře toho mnoho nevíme, skončily patrně někde na "smetišti dějin." 

Na Svaté Hoře se nacházejí některé stavby z jeslí příbramského typu, které mohly pocházet z 19. století. Není ale jasné, zdali se jedná o odkaz nějakého betlémáře, nebo zda tyto stavby byly součástí betléma, který stával ve svatohorském kostele. Podle svědectví kronikářů betlém často trpěl tím, že si návštěvníci jeho součásti "odnášeli na památku". Proto byly koncem 19. století zakoupeny velké sochy tovární výroby z Tyrolska, svatá Rodina a dva hrající a dva klečící andělé. Protože zbytek betléma tvořily nejrůznější artefakty druhu "co dům dal", rozhodlo se, že přikročíme k vyřezání nového betléma.

Nejprve byl osloven příbramský řezbář Stanislav Přibyl, který po pár měsících dodal několik figur. Chyba byla v tom, že se odhodlal udělat ze svaté rodiny jen svatého Josefa, takže základ jesliček nebyl stále použitelný. Tempo prací a cena vytvořily neúnosnou situaci.

Roku 2001 jsme se na doporučení pana Jána Chvalníka ze Spolku příbramských betlémářů obrátili na řezbáře Jana Ježka ze Sudína u Dobrušky. V létě téhož roku přivezl první část betléma, figury svaté rodiny, zvířata a betlémskou chýši, kterou věnovali příbramští betlémáři. Do Vánoc roku 2001 přibylo ještě několik figur (tři králové, pastýř, ovce, pes), takže tento komplet bylo možné o Vánocích již vystavit a nahradit tak starý betlém.

Stalo se tak na rozdíl od minulých let, kdy stál betlém na oltáři Matky ustavičné pomoci, v kapli svatého Ignáce, kde je možný vstup přímo z ambitů, aniž by se vešlo do kostela. Davy vánočních návštěvníků tak neruší ty, kteří se v bazilice modlí nebo se zpovídají. V kapli pouštíme také vánoční hudbu z CD, aby se lidé nebavili.

Prostor, kde stojí figury, jsme původně chtěli vystlat mechem, ale v polovině prosince bylo už pozdě. Z nouze jsme tedy použili seno. To se nám tak zalíbilo, že jsme potom o dalším materiálu ani neuvažovali. Seno je aromatické a vytváří ještě lepší atmosféru než mech. V kapli stojí také židle a klekátko pro osobní modlitbu.

Reakce v roce 2001, kdy se lidé poprvé s novým betlémem setkaly, byly různé. Od nadšené chvály až po nenávistné anonymy.

Během roku 2002 se podařilo betlém rozšířit o více než 30 figur. Především to byly ovce, další zvířata a hudebníci.

V roce 2003 jsme dokončili kolekci hudebníků a rozšířili sbírku "daráků", postav nesoucích dary.

Do budoucna bychom chtěli do betléma situovat také některé postavy českých dějin a české svaté.

Technika výroby figur
Postavy jsou vyřezávány z lipového dřeva a stojící postavy jsou přibližně 30 cm vysoké. Povrch postav je obarven barevnými mořidly a ošetřen včelím voskem. Většina postav je v odstínech zelené či hnědé.

Betlém stojí v kapli svatého Ignáce za skleněnou stěnou a je chráněn elektronickým zabezpečovacím systémem a kamerami.

Doufáme, že pořízením nového betléma bude splacen Svaté Hoře kulturní i umělecký dluh, a že bude toto dílo svou prostou elegancí i originalitou více lidí sbližovat s tajemstvím Vánoc.

Betlém je otevřen od 4. neděle adventní do 2. února od 6.30 hodin do uzavření Svaté Hory.

 

© 2003-2009, Oficiální­ webové stránky Svaté Hory, všechna práva vyhrazena.
Stránky vznikly za podpory grantového programu EU, SROP "Religiózní­ turistika na Svaté Hoře".
Grantový program EU, SROP - Religiózní­ turistika na Svaté Hoře
Kontakt: Ří­mskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí­ Panny Marie Příbram - Svatá Hora, Svatá Hora 591, 261 01 Pří­bram
tel. +420 318 429 930, fax +420 318 429 934, e-mail: basilica@svata-hora.cz
Otevírací doba: Pondělí­ - sobota: 6:30 - 18:00, neděle: 6:30 - 17:00
Provozováno na redakčním systému Evolution Publishing (EP), produktu společnosti NGS.