5. ledna 2010

Zpívané latinské chorální nešpory na Svaté Hoře

Pavel ŠmolíkJednou z novinek liturgického provozu na Svaté Hoře v roce 2010 jsou nově zavedené zpívané latinské chorální nešpory. První z nich proběhnou v sobotu 9. ledna 2010 v 18.00 hodin.

Církev ve všech svých dokumentech, které hovoří o liturgii, vyzdvihuje gregoriánský chorál jako nejvlastnější způsob zpívané modlitby katolické církve. Rovněž pak hovoří o nutnosti šířit denní modlitbu církve (modlitbu breviáře) i mezi laiky. Papežským bazilikám, a tedy i bazilice svatohorské, pak přísluší pečovat o vysokou úroveň liturgie a naplňovat znění těchto církevních dokumentů.

Již od května 2004 se na Svaté Hoře pravidelně konají české zpívané nedělní nešpory. V kalendářním roce 2010 však budou nově zařazeny i latinské chorální nešpory. Jako den jejich konání byla zvolena sobota, zejména proto, aby nedocházelo ke kolizi nešpor českých a latinských. Latinské chorální nešpory budou ve svatohorské bazilice probíhat vždy druhou sobotu v měsíci v 18.00 hodin.Protože modlitba těchto nešpor (v latinském jazyce se zpěvy gregoriánského chorálu) se neobejde bez podpory choralistů, kteří tento způsob modlitby ovládají, srdečně k jejich slavení zveme zejména vás, kteří máte se zpěvem gregoriánského chorálu již zkušenosti.

To však neznamená, že byste se modlitby latinských nešpor nemohli zúčastnit i vy, ostatní věřící, byť s chorálními zpěvy nemáte velké zkušenosti a vaše účast zpěvem by nebyla stoprocentní. Latinské nešpory se pro vás mohou také stát výjimečnou příležitostí pro pouť na Svatou Horu.

Přípravou materiálů a hudebním vedením nešpor byl pověřen pan Jiří Hodina, choralista s bohatými zkušenostmi. Vystudoval gregoriánský chorál ve Francii, a mimo jiné byl též dlouhou dobu činným v souboru Schola Gregoriana Pragensis.

Podklady pro modlitbu nešpor (texty, noty, nahrávka) budou k dispozici na internetových stránkách Svaté Hory vždy tři týdny před jejich konáním, aby se tak zájemci již v předstihu mohli seznámit s jejich obsahem.

Podklady pro nešpory v sobotu 9. ledna 2010 v 18.00 hodin:

Textové podklady:

Studijní nahrávka v MP3:

 

© 2003-2009, Oficiální­ webové stránky Svaté Hory, všechna práva vyhrazena.
Stránky vznikly za podpory grantového programu EU, SROP "Religiózní­ turistika na Svaté Hoře".
Grantový program EU, SROP - Religiózní­ turistika na Svaté Hoře
Kontakt: Ří­mskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí­ Panny Marie Příbram - Svatá Hora, Svatá Hora 591, 261 01 Pří­bram
tel. +420 318 429 930, fax +420 318 429 934, e-mail: basilica@svata-hora.cz
Otevírací doba: Pondělí­ - sobota: 6:30 - 18:00, neděle: 6:30 - 17:00
Provozováno na redakčním systému Evolution Publishing (EP), produktu společnosti NGS.