26. února 2011
Kázání přednesené o pátku 7. týdne v mezidobí.
Líbezná mluva si získává mnoho přátel a přívětivé jednání dojde odměny v mnohé laskavosti. Měj hodně těch, kdo s tebou žijí v míru, ale důvěrného rádce měj jen jednoho z tisíce. Chceš-li se s někým spřátelit, prověř ho zkouškou, než mu začneš důvěřovat. Někdo je tvým přítelem, když se to jemu hodí, ale opustí tě, jakmile budeš v nesnázích. Některý přítel se změní v nepřítele a svůj rozchod s tebou přičte k tvé hanbě. Jiný ti bývá u stolu společníkem, ale nevytrvá, až budeš v soužení. Dokud ti bude dobře, bude tvým druhým já, bude volně nakládat i s tvým služebnictvem. Stihne-li tě však ponížení, obrátí se proti tobě a víckrát ho už neuvidíš. Vyhýbej se zdaleka svým nepřátelům a střež si své přátele. Věrný přítel je pevná ochrana, kdo ho našel, nalezl poklad. Věrný přítel je k nezaplacení, ničím nelze vyvážit jeho cenu. Věrný přítel je elixír života, najdou ho jen ti, kdo mají bázeň před Hospodinem. Kdo se bojí Hospodina, je upřímný ve svém přátelství, neboť bližního posuzuje jako sebe samého. (Sir 6,5-17)
Úryvek z knihy Sirachovcovy popisuje pravé přátelství. Věrnost přítele nám dává bezpečí a ochranu, které jsou cennější než peníze a bohatství – ty pomíjejí, ale opravdový přítel nás neopouští. Člověk nemůže žít bez přátelství. V těžkostech života působí slovo a pomoc opravdového přítele, jeho přítomnost a stálost jako hojivý lék. Prvním, tím nejlepším přítelem, nám chce být Bůh sám. Daleko od Boha totiž nenajdeme ani opravdového přítele ani skutečnou pomoc. Jsme stvořeni pro hluboký vztah s Bohem a smyslem života každého člověka je učit se Boha co nejvíce milovat. Potřebujeme Boží lásku a starostlivou přítomnost, a proto má být Bůh naším nejlepším přítelem.
Přátelství, kde není Bůh na prvním místě, přátelství, které se stane dokonce náhražkou Boží přítomnosti, se brzy promění ve vztah dvou lidí, kde jeden, popřípadě oba, žijí z principu: „Já tě potřebuji“ a navzájem se vysávají, až se narazí na dno a jejich vztah se promění ve zklamání nebo i v nenávist, protože to nebylo skutečné přátelství. Podobně tomu může být také s manželstvím. Dobrý přítel a věrný manžel nebo manželka dodávají druhému elán, pozvedají přítele nebo partnera v čas trápení, pomohou nám rozesmát se, ve chvílích bolestných a těžkých.
O opravdové přátelství ale musíme pečovat, musíme do něho investovat. Jestliže se někdo shání po svých přátelích pouze tehdy, když je úplně na dně, nebude mít asi přátel mnoho a hlavně nebudou to přátelství opravdová. Boží slovo i lidská zkušenost nás varují, že přátelit se s kdekým je ke škodě. V nejednom případě dokonce Písmo svaté specifikuje, proč se někomu máme raději vyhýbat, jak čteme v knize Přísloví: „Ať se nepřizpůsobíš jeho stezkám a nenastražíš léčku své duši.“ (Př 22,25) Každý z nás máme určitě nějakou zkušenost s tím, že ne všechny vztahy, společné akce a rozhovory přinášejí do duše světlo a pokoj.
Usilujme tedy o život podle Boží vůle, o bratrské společenství při bohoslužbách i v našem všedním životě. Rodina dětí Božích by měla být opravdovou rodinou, kde vládne pravé přátelství, nezištné a věrné!
© 2003-2009, Oficiální webové stránky Svaté Hory, všechna práva vyhrazena.
Stránky vznikly za podpory grantového programu EU, SROP "Religiózní turistika na Svaté Hoře".
Kontakt: Římskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí Panny Marie Příbram - Svatá Hora, Svatá Hora 591, 261 80 Příbram
tel. +420 318 429 930, fax +420 318 429 934, e-mail: basilica@svata-hora.cz
Otevírací doba: Pondělí - sobota: 6:30 - 18:00, neděle: 6:30 - 17:00
Provozováno na redakčním systému Evolution Publishing (EP), produktu společnosti NGS.