29. června 2012

Pobožnost bavorských poutníků a varhanní koncert

Logo Česko-německý festival varhanní hudby 2012V neděli 1. července 2012 se v bazilice na Svaté Hoře od 13 hodin uskuteční pobožnost poutníků z bavorského Bodenmaisu a varhanní koncert konaný v rámci Česko-německého festivalu varhanní hudby 2012.

 

Již od 17. století putovali obyvatelé z bavorského města Bodenmais na Svatou Horu a putují dodnes. Novou tradicí se stala jejich pouť na kolech. Letos dorazí na Svatou Horu v sedlech kol již pošesté. V sobotu 30. června ve večerních hodinách bude na Svatohorském náměstí zasazen strom symbolizující spojení Bodenmaisu a Svaté Hory. V neděli 1. července budou poutníci z Bodenmaisu přítomni mši svaté v 9 hodin. Ve 13 hodin se se Svatou Horou rozloučí při mariánské pobožnosti doplněné varhanním koncertem v podání Karla Zechela.

Varhanní koncert se koná v rámci Česko-německého festivalu varhanní hudby 2012. Jedná se již o třetí z festivalových koncertů.

Plakát na koncert ke stažení

Z koncertu Jaroslava Tůmy, 17.06.2012Festival navazuje na poutní tradici propojení Čech a především Bavorska prostřednictvím evropské poutní cesty Via Nova. Podobně jako poutní cesta spojuje jednotlivá místa a přivádí ty, kteří po ní jdou, k cíli, je hudba univerzálním jazykem, který promlouvá ke všem, kdo jí naslouchají. O to více toto platí pro varhanní hudbu, která je neodmyslitelně spjata s jakýmkoli sakrálním prostorem.

Svatá Hora, která je jedním z cílů poutní cesty Via Nova, je zároveň centrem festivalu varhanní hudby. Na programu festivalu jsou koncerty jak v Čechách, tak v městech bavorského příhraničí, v podání českých a německých interpretů a zazní na nich díla jak českých, tak německých autorů.

Další koncerty v rámci festivalu:

sobota 11. srpna 2012, 16 hodin, Kollnburg (Německo): Pavel Šmolík - varhany, Kateřina Falcníková - soprán,
neděle 19. srpna 2012, 14 hodin, Svatá Hora: Pavel Šmolík - varhany

Aktuální informace o dalších koncertech pořádaných v rámci festivalu naleznete na těchto internetových stránkách.

Vstup na všechny koncerty je volný.

Festival pořádá Matice Svatohorská a probíhá za podpory Česko-německého fondu budoucnosti, Ministerstva kultury ČR, Města Příbram, Římskokatolické farnosti Příbram - Svatá Hora, Pražské provincie redemptoristů, Sacromontany s.r.o., Římskokatolické farnosti Kollnburg a Římskokatolické farnosti Bodenmais.

Další informace o Česko-německém festivalu varhanní hudby 2012

 

© 2003-2009, Oficiální­ webové stránky Svaté Hory, všechna práva vyhrazena.
Stránky vznikly za podpory grantového programu EU, SROP "Religiózní­ turistika na Svaté Hoře".
Grantový program EU, SROP - Religiózní­ turistika na Svaté Hoře
Kontakt: Ří­mskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí­ Panny Marie Příbram - Svatá Hora, Svatá Hora 591, 261 01 Pří­bram
tel. +420 318 429 930, fax +420 318 429 934, e-mail: basilica@svata-hora.cz
Otevírací doba: Pondělí­ - sobota: 6:30 - 18:00, neděle: 6:30 - 17:00
Provozováno na redakčním systému Evolution Publishing (EP), produktu společnosti NGS.