21. listopadu 2012

Nejnápaditější návrhář na Svaté Hoře - vyhodnocení velké letní soutěže

Logo Matice Svatohorské maléVelká letní soutěž spočívající v návrhu šatů pro sošku Panny Marie Svatohorské dospěla k svému závěru. Nejnápaditější návrhy jsou vybrány. Děkujeme všem, kteří se pří návštěvě Svaté Hory do soutěže zapojili.

 

„Staňte se nejnápaditějším návrhářem! To bylo jednoduché motto, kterým jsme chtěli nadchnout co nejvíce malých dětí a školáků. Byli jsme překvapeni, s jakým zaujetím a zájmem se děti věnovaly navrhování šatů pro sošku Panny Marie Svatohorské. Porota vybírala z více než 540 obrázků a o to těžší bylo vybrat ten nejlepší," říká jeden z organizátorů soutěže.

Předloha pro tuto soutěž byla vytvořena na principu omalovánek, které jsou dětem blízké. Úmyslem organizačního týmu bylo vytvořit alternativu pro děti, kterým mnoho neřekne standardní prohlídka plná jim neznámých pojmů, připravit pro ně tedy něco, co je jim blízké a čemu se rádi věnují. Proto vznikla soutěž v malování, která probíhala po dobu letních prázdnin až do konce září.

„Inspiraci bylo možné hledat přímo v bazilice na Svaté Hoře v průběhu celého léta, šaty se průběžně obměňují dle liturgických barev. Některé šaty pocházejí z Afriky nebo Jižní Ameriky," dodává Věra Langová, předsedkyně Matice Svatohorské.

Kreslení návrhů šatiček v ambitu na Svaté HořeSoutěž byla určena dětem ve věku 5 - 14 let. Do vyhodnocení tedy nemohli být bohužel zařazeni starší účastníci. Přesto porotu potěšilo, že se do soutěže zapojila i paní ve věku sedmdesáti let. Děti volily netradiční barevná spojení, ornamenty liturgické i z běžného života, například třináctiletá Lucie z Bzence nakreslila šaty ve stylu moravských krojů. Do soutěže se zapojily děti z různých zemí, například z Velké Británie, Německa nebo Slovenska. Nejvíce účastníků bylo samozřejmě z České republiky, a to z Prahy a Středočeského kraje. Z velkých měst to byly Příbram, Plzeň, Kladno, Ústí nad Labem či Brno. Lze říci, že soutěž probíhala napříč celou Českou republikou; od Zašové (okres Vsetín) po Jirkov (okres Chomutov), od Krkonoš (Hostinné, okres Trutnov) po Znojmo.

Hlavní cenu do soutěže věnovalo občanské sdružení Matice Svatohorská, a to zhotovení šatů dle návrhu, který porota ocenila prvním místem. „Náklady na výrobu šatů se pohybují okolo 3000 Kč, cena se dále odvíjí od použitých látek, ozdob a náročnosti výšivky. Šaty věnují lidé většinou k nějakému životnímu jubileu, jako poděkování za uzdravení v rodině nebo při jiné významné události," dodává předsedkyně sdružení Věra Langová. Další ceny věnovalo Svatohorské poutní muzeum - Sacromontana.

Vítězný návrh nakreslila Anežka, 11 let, z Prahy 5 (motiv plodů země), tento návrh bude vyroben dle nakreslené předlohy a zároveň výherkyně obdrží DVD film o Svaté Hoře.

Na druhém místě skončil návrh Terezy, 13 let, Milevsko (detailní ornament), výherkyně získá poukázku na nákup zboží ve Svatohorském poutním muzeu a poukázku na netradiční prohlídku Svaté Hory.

Na třetím místě skončila Tereza, 10 let, Praha 6 (modrobílý motiv), výherkyně obdrží dárkový koš se Svatohorskými oplatky a poukázku na netradiční prohlídku Svaté Hory.

Jak těžké to měla porota v rozhodování, dokládá i udělení tří čtvrtých míst za originální nápad. Vojtěch, 11 let, z Českých Budějovic (maskovaný motiv), Eliška, z Příbrami (motiv barevného propojení) a Lucie, 13 let, Bzenec (motiv moravského kroje) získávají poukaz na netradiční prohlídku Svaté Hory.

Oceněné vybrala nezávislá porota ve složení: Věra Langová, předsedkyně Matice Svatohorské, Martina Jechortová, Svatohorské poutní muzeum, a David Horáček, redemptorista. Soutěž probíhala pod záštitou P. Josefa Michalčíka, administrátora farnosti na Svaté Hoře.

Vítězné návrhy si můžete prohlédnout zde. Budou uveřejněny také v časopisu Svatá Hora.

Děkujeme všem, kteří nakreslili nádherné obrázky!

 

© 2003-2009, Oficiální­ webové stránky Svaté Hory, všechna práva vyhrazena.
Stránky vznikly za podpory grantového programu EU, SROP "Religiózní­ turistika na Svaté Hoře".
Grantový program EU, SROP - Religiózní­ turistika na Svaté Hoře
Kontakt: Ří­mskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí­ Panny Marie Příbram - Svatá Hora, Svatá Hora 591, 261 01 Pří­bram
tel. +420 318 429 930, fax +420 318 429 934, e-mail: basilica@svata-hora.cz
Otevírací doba: Pondělí­ - sobota: 6:30 - 18:00, neděle: 6:30 - 17:00
Provozováno na redakčním systému Evolution Publishing (EP), produktu společnosti NGS.