9. května 2013

Svatá Hora bez bariér - Informace pro handicapované a nevidomé cestovatele a poutníky na Svaté Hoře

Přinášíme důležité informace pro handicapované a nevidomé návštěvníky Svaté Hory u Příbrami. Dozvíte se, jak používat bezbariérový přístup pro handicapované i pár rad, které vám pomohou při návštěvě Svaté Hory.

denBez_barier_prohlidka„Svatá Hora dlouhodobě usiluje na odstraňování bariér příchozím návštěvníkům a zpřístupňování turistických atraktivit lidem s handicapem, seniorům, rodinám s malými dětmi, případně dalším turistům a poutníkům se specifickými potřebami. Proto bychom rádi pro lidi s jakýmkoliv handicapem uspořádali také každý rok pouť,“ říká redemptorista David Horáček.

Jelikož Svatá Hora u Příbrami je místem spojeným s mnoha zázraky Panny Marie Svatohorské, kdy k nejznámějším patří příběh Jana Procházky z Nymburku, který oslepl - ve snech, které se mu zdály, kdy ho vyzýval stařec k návštěvě Svaté Hory, o které nevěděl, ani kde se nachází.

Když konečně zjistil po mnoha dotazech, kde Svatá Hora stojí, vydal se tam v doprovodu svého osmiletého vnuka a na místo dorazili 10. června 1632. Netušil, že to bude právě on, kdo bude příčinou uvedení Svaté Hory v širší známost. Delší dobu opuštěná poustevna mu byla příbramskou obcí svěřena i s povinností pečovat o kapli. Po třech dnech pobytu zde se Procházkovi zázračným způsobem vrátil zrak. Viděl nejdříve mlhavě, ale v příštích dnech zřetelněji a zřetelněji.

Duchovní rozhovor pozehnani

Máte-li zájem o setkání s některým z duchovních z Římskokatolické farnosti u kostela Nanebevzetí Panny Marie Příbram - Svatá Hora, kontakt: basilica@svata-hora.cz

 Bezbariérový přístup

Vstup na Svatou Horu se stal roku 2012 bezbariérovým a umožňuje lidem s handicapem se samostatně pohybovat v areálu svatohorských ambitů a také v prostoru baziliky.

Jedná se o nájezdové rampy a zdvihací plošinu, kdy je zabezpečena možnost přístupu do prostor ambitů a baziliky bez nutnosti pomoci třetích osob.

Vstup se nachází na levém boku schodiště u Březnické brány, kde je možné zaparkovat automobil, dále se jedná o hydraulickou zdvihací plošinu, napravo od jižního schodiště terasy kostela.

Hydraulická zdvihací plošina se ovládá pomocí tlačítek, funguje na stejném principu jako výtah (během jízdy je nutné držet po celou dobu tlačítko). Přístup k dolní stanici zajišťuje chodník podél pravé strany schodiště. V prostoru horního ambitu, kde výtah ústí, je ohraničen celoskleněným zábradlím. Tento výtah je určen i rodinám s kočárky nebo starým lidem, kteří nemohou vyjít po schodech. Před vstupem do jižní předsíně baziliky je umístěn masivní dubový nájezd. Na financování tohoto bezbariérového přístupu se podílelo Ministerstvo kultury ČR. 

model

Haptický (dotykový) model Svaté Hory

Tento model je vyrobený z kovové slitiny a má sloužit především lidem slabozrakým či nevidomým, kteří nemají možnost vidět Svatou Horu. Ti získají možnost z hmatového vjemu velmi přesně poznat architektonické rozvržení barokního areálu i s přilehlým náměstím. Model také poskytuje nevšední letecký pohled i všem ostatním poutníkům a turistům. Na financování tohoto haptického modelu se podílel spolek Matice Svatohorská .

Vodící psi

Vstup na Svatou Horu je také možný s vodícím psem i do prostor baziliky. Pokud se chystáte na Svatou Horu s vodícím nebo asistenčním psem, kontaktujte nejdříve průvodcovskou službu na Svaté Hoře: prohlidka@svata-hora.cz

Toaleta pro handicapované

Prostorná toaleta pro handicapované se nachází ve spodní části Mníšecké kaple přístup po silnici směrem ke klášteru. Ta nabízí velký prostor, madlo, nižší umyvadlo. Pokud je zamčená kontaktujte průvodcovskou službu v ambitech Svaté Hory - Poutní muzeum.

Prohlídky pro handicapované

Pokud se chystáte navštívit Svatou Horu a poznat historii Svaté Hory s průvodcem, kontaktujte nejdříve průvodcovskou službu na Svaté Hoře:prohlidka@svata-hora.cz

Informace pro handicapované přináší také web www.zijushandicapem.cz, kde naleznete článek čtenářky z návštěvy Svaté Hory. Přečíst článek si můžete zde.

Reportáž pro Události v regionech České televize - Den bez bariér na Svaté Hoře natočil Milan Brunclík. Video si můžete přehrát zde v čase 14:23. den

Kontakty

Svatá Hora 591
261 01 Příbram

GPS: 49,685540 14,017755

Tel.:+420 318 429 943
Tel.:+420 731 619 800

Email: prohlidka@svata-hora.cz

W www.svata-hora.cz     F facebook.com/svatahora  

T twitter.com/SvataHora   Y youtube.com/user/SvataHora


 

© 2003-2009, Oficiální­ webové stránky Svaté Hory, všechna práva vyhrazena.
Stránky vznikly za podpory grantového programu EU, SROP "Religiózní­ turistika na Svaté Hoře".
Grantový program EU, SROP - Religiózní­ turistika na Svaté Hoře
Kontakt: Ří­mskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí­ Panny Marie Příbram - Svatá Hora, Svatá Hora 591, 261 01 Pří­bram
tel. +420 318 429 930, fax +420 318 429 934, e-mail: basilica@svata-hora.cz
Otevírací doba: Pondělí­ - sobota: 6:30 - 18:00, neděle: 6:30 - 17:00
Provozováno na redakčním systému Evolution Publishing (EP), produktu společnosti NGS.