29. července 2014

II. ročník výstavy fotografií Svaté Hory

Logo Matice Svatohorské maléPo úspěšném loňském prvním ročníku pokračuje i v letošním roce výstava fotografií Svaté Hory, a to v místech, která jsou se Svatou Horou spojena poutní tradicí či historickým poutem. V srpnu budou fotografie ke zhlédnutí v severní Itálii.

 

Prvním místem, kde byly letos neobvyklé a zajímavé pohledy na interiér a exteriér Svaté Hory ke zhlédnutí, bylo město Dobříš, které leží na poutní cestě na Svatou Horu z Prahy. Vernisáž výstavy se konala v neděli 23. února 2014 v 10.30 hodin v Pastoračním centru sv. Tomáše, kde byly fotografie Stanislava Přibyla, Jana Traxlera a Miroslava Zelenky vystaveny do 11. dubna 2014.

Z vernisáže v DobříšiPoté výstava „putovala“ do Ostrova u Tochovic, který leží při poutní cestě na Svatou Horu z opačného, tedy jižního směru. Vernisáž v Galerii GÉ, která proběhla v neděli 20. dubna 2014 ve 14.30 hodin, byla doplněna zajímavou přednáškou pana Jána Chvalníka o řezbářské tradici zhotovování kopií svatohorské madony na Příbramsku a pestrým velikonočním programem pro děti i dospělé. Několik desítek fotografií Svaté Hory, které vznikly při nejrůznějších příležitostech v posledních deseti letech, zde bylo ke zhlédnutí do 20. května 2014.

Celoněmecké již 99. katolické dny, které se v letošním roce konaly v bavorském Řezně a na něž byli poprvé také pozváni katolíci z ČR, nabídly příležitost k prezentaci fotografií Svaté Hory. Bavorsko je jednou z oblastí, odkud po staletí přicházeli a dosud přicházejí poutníci na Svatou Horu. Výstava byla instalována v kostele sv. Michaela v městě Neutraubling, které je určitým předměstím Řezna. Zahájení výstavy se konalo v rámci Katolických dnů ve čtvrtek 29. května 2014 v 19.00 hodin. Hned následující den zde fotografie zhlédlo velké množství návštěvníků, kteří se účastnili programu s tehdy ještě berlínským, dnes již kolínským kardinálem Rainer Maria Woelki. Výstava se zde konala do 20. června 2014.

Na začátku srpna poputuje výstava do severní Itálie, nejprve do údolí Valle di Ledro a poté do údolí Val di Gresta. Obyvatele obou údolí ležících nedaleko Tridentu zasáhl během 1. světové války podobný osud. Protože tyto tehdy rakousko-uherské oblasti ležely na samé frontě mezi monarchií a Itálií, bylo civilní obyvatelstvo odsunuto do vnitrozemí, mimo jiného do různých obcí a měst v Čechách a na Moravě. Takto rozptýleni, pravidelně putovávali Italové jednou do roka na Svatou Horu, kde jednak čerpali duchovní sílu pro svůj každodenní nelehký život vysídlence a jednak se setkávali se svými příbuznými a přáteli. Toto v roce 2008 znovu oživené historické pouto je důvodem konání výstavy fotografií Svaté Hory v severní Itálii.   

Více informací o spojitosti Svaté Hory a Valle di Ledro najdete kromě jiného v těchto článcích:
- Italské Valle di Ledro a Svatá Hora (02.07.2008)
- Z Korunovace (22.06.2009)
- Výstava fotografií „Boemia mia“ na Svaté Hoře (30.05.2012)

Obě údolí ležící nedaleko jezera Garda jsou též oblíbenými turistickými destinacemi, jak mezi domácími, tak německy mluvícími a v posledních letech rovněž českými turisty.

Vernisáž výstavy se bude konat v sobotu 9. srpna 2014 v 17 hodin v oratoriu sv. Josefa v Pieve, části obce Ledro, kde bude možné zhlédnout fotografie do 15. srpna. Poté se výstava přesune do Casa Sociale v obci Nomesino, kde bude zahájena v pondělí 18. srpna 2014 v 19.30 hodin a přístupna veřejnosti do konce srpna.Výstava v Galerii GÉ v Ostrově u Tochovic

Plakát na výstavu ke stažení (italsky)

Podobně jako v loňském roce mají i letos návštěvníci možnost vybrat až tři vystavené fotografie, které je nejvíce zaujaly. Tím se zapojí do sestavení nástěnného kalendáře na rok 2015, v němž bude publikováno dvanáct fotografií ohodnocených návštěvníky jako nejlepší. Tři z účastníků této ankety budou na podzim vylosováni a obdrží zmíněný kalendář.

Výstavu „Svatá Hora, místo přesahující hranice“ pořádá Matice Svatohorská, spolek přátel a dobrodinců Svaté Hory, díky finanční podpoře Česko-německého fondu budoucnosti, města Příbram a firmy Sacromontana.

Více informací o výstavě najdete na těchto internetových stránkách v rubrice Výstava fotografií Svaté Hory.

 

© 2003-2009, Oficiální­ webové stránky Svaté Hory, všechna práva vyhrazena.
Stránky vznikly za podpory grantového programu EU, SROP "Religiózní­ turistika na Svaté Hoře".
Grantový program EU, SROP - Religiózní­ turistika na Svaté Hoře
Kontakt: Ří­mskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí­ Panny Marie Příbram - Svatá Hora, Svatá Hora 591, 261 01 Pří­bram
tel. +420 318 429 930, fax +420 318 429 934, e-mail: basilica@svata-hora.cz
Otevírací doba: Pondělí­ - sobota: 6:30 - 18:00, neděle: 6:30 - 17:00
Provozováno na redakčním systému Evolution Publishing (EP), produktu společnosti NGS.