14. srpna 2018

Lešení od varhan odstraněno

V pondělí 13. srpna bylo demontováno pomocné lešení, které bylo nutné k výstavbě varhan v bazilice a též pro pohodlnější intonaci a vstup do části varhanního stroje.

 

 

Návštěvníkům baziliky se tak konečně naskýtá nerušený celistvý pohled na dokončenou stavbu varhanní skříně na západním kůru.

V uplynulých týdnech se prováděla již zmíněná intonace (nazvučení, ladění) zejména prospektových (vpředu stojících) píšťal, k nimž bude po odstranění lešení komplikovanější přístup. Intonace byla přerušena z důvodů nevhodného (horkého, suchého) počasí. Dále se pracovalo na vyregulování složité traktury (mechanického spojení) mezi kůrem a půdními pedálovými stroji.

Dalo by se říci, že v současnosti varhany jsou již ve stavu, v němž obvykle opouští varhanářskou dílnu. U svatohorských varhan však vzhledem ke komplikovanosti a prostorové náročnosti nástroje nebylo možné jej kompletně sestavit v tzv. montážní věži varhanářství Šlajch, a proto se mnohé dokončovací práce prováděly až na místě montáže. 

Po pravděpodobně několikatýdenní přestávce - čekání na příznivější klima - se bude dokončovat intonace a poté přijde na řadu finální ladění nástroje. 

 

P. Šmolík
 

© 2003-2009, Oficiální­ webové stránky Svaté Hory, všechna práva vyhrazena.
Stránky vznikly za podpory grantového programu EU, SROP "Religiózní­ turistika na Svaté Hoře".
Grantový program EU, SROP - Religiózní­ turistika na Svaté Hoře
Kontakt: Ří­mskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí­ Panny Marie Příbram - Svatá Hora, Svatá Hora 591, 261 01 Pří­bram
tel. +420 318 429 930, fax +420 318 429 934, e-mail: basilica@svata-hora.cz
Otevírací doba: Pondělí­ - sobota: 6:30 - 18:00, neděle: 6:30 - 17:00
Provozováno na redakčním systému Evolution Publishing (EP), produktu společnosti NGS.