15. prosince 2002

Návštěva vietnamského redemptoristy

V pátek 20. září 2002 jsem se v Arcibiskupském paláci v Praze setkal s generálním vikářem pražské arcidiecéze Mons. Michaelem Slavíkem, jezuitou P. Stefanem Täubnerem, který se věnuje vietnamským katolíkům ve střední Evropě a s redemptoristou P. Petrem Hung Tranem, členem australské provincie, který přicestoval z Říma, aby zjistil možnosti a perspektivu případného usídlení se vietnamských redemptoristů v Čechách.
Ze statistik vyplývá, že v Čechách je cca 22.000 Vietnamců, z čehož je přibližně 1000 katolíků.
V sobotu 21. září jsme potom s oběma kněžími navštívili Prahu a Tábor. V Táboře jsme objevili živou vietnamskou katolickou komunitu. Všichni katolíci se sešli v bytě jednoho z nich, bývalého bohoslovce hanojské diecéze, mnozí přistoupili ke svátosti smíření a všichni si stěžovali, že nemají kontakt s knězem, protože z českých kněží jim nikdo nerozumí. Tato událost zbavila oba kněze zbytku pochybností o potřebnosti případné misie. Při této cestě mě doprovázel bohoslovec, redemptorista Petr Beneš, který ihned vyjádřil touhu učit se vietnamštinu. Sehnali jsme knížky a kazety a tak už má první lekce za sebou.
Nyní je třeba abych společně s panem kardinálem Vlkem napsal dopis generálnímu představenému redemptoristů a v něm požádal o vyslání vietnamských spolubratří. Pokud se podaří zajistit podmínky k bydlení a práci v Čechách, nic nestojí v cestě této misii.
Toto setkání mi otevřelo oči a umožnilo mi nový pohled na Vietnamce, které většinou vnímáme jen jako obchodníky s nekvalitním a levným zbožím.
Rozhovor s P. Petrem Hung Tranem uveřejníme v příštím čísle časopisu.
 

© 2003-2009, Oficiální­ webové stránky Svaté Hory, všechna práva vyhrazena.
Stránky vznikly za podpory grantového programu EU, SROP "Religiózní­ turistika na Svaté Hoře".
Grantový program EU, SROP - Religiózní­ turistika na Svaté Hoře
Kontakt: Ří­mskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí­ Panny Marie Příbram - Svatá Hora, Svatá Hora 591, 261 01 Pří­bram
tel. +420 318 429 930, fax +420 318 429 934, e-mail: basilica@svata-hora.cz
Otevírací doba: Pondělí­ - sobota: 6:30 - 18:00, neděle: 6:30 - 17:00
Provozováno na redakčním systému Evolution Publishing (EP), produktu společnosti NGS.