15. prosince 2000

Vánoční preludium

Už jsme si zvykli, že k předvánočnímu času neoddělitelně patří nejrůznější dobře míněné nabádání, abychom nepodlehli tomu ukvapenému shonu většiny lidí kolem nás.
Myslím si, že zmíněné rady jsou většinou zbytečné. Že tomu shonu nemáme podlehnout víme všichni, a přesto mu většinou všichni podlehneme. Na druhé straně, obchodníci cítí příležitost si před koncem roku vylepšit tržby, tak nás všichni nabádají k tomu, abychom nakupovali co nejvíce – musí si přeci vydělat na chudší období, které začíná hned v lednu a končí nejdříve v červnu, spíše však až v srpnu (to podle prodávaného sortimentu). Nechtěně se tak naše Vánoce a my všichni stáváme součástí byznysu, který má svá zvláštní pravidla. Že to jaksi nejde dohromady, určitě všichni cítíme. Co ale s tím. Obchodníci jsou stále agresivnější a vynalézavější (vánoční ozdoba se dokonce začíná v některých obchodech objevovat již v druhé polovině října – školní zboží si už všichni stačili koupit, letní výprodeje jsou za námi, je třeba přece vyplnit hluché obdobím před nástupem zimního sortimentu). Nepochybuji, že to nám všem zní strašně nepříjemně, ale je to tak. A ke všemu ještě ten Home Credit – sponzor letošních Vánoc!

Dobře se budou „prodávat“ různé „vánoční“ koncerty (Rybova mše zní nesčíslněkrát především v Adventu). A například město Příbram pořádá už několik let zahájení Adventu s velkým ohňostrojem na náměstí. Ale začínají si kdy se jim zachce – nepamatuji, že by se někdy trefili do správného data. Teď by se hodilo – a možná to většinou očekáváte – apelovat na „návrat ke kořenům“. To však není smyslem těchto řádek. Napovídá už nadpis. Adventu jsem dal záměrně název Vánoční preludium. Preludium je cosi, co uvádí nějakou skladbu nebo dílo. Může být třeba pevně zachyceno v notovém záznamu. Často se však preludium může improvizovat (na dané téma). To však od hudebníka (většinou se jedná o varhaníky) vyžaduje značnou dávku kumštu. Dalo by se říci že dobře preludovat – improvizovat umějí jen ti nejlepší. Advent je podle mě tedy jakýmsi preludiem před Vánocemi (nečekejme však, že nám jej někdo nalinkuje). Dokážeme si s tímto úkolem poradit tak, aby se o nás dalo říci, že jsme skutečnými špičkami ve svém oboru? Preludium má za úkol naladit na vlastní skladbu. Dokážeme to i my, nebo se budeme hroutit jako všichni ti, kteří se nechají vystresovat a pronášejí dnes již tradiční zvolání – už aby bylo po svátcích!

Kdo to neumí, ten to nezvládne – buď přijde do našich domovů Home Credit nebo Ježíšek. Přeji všem mnoho úspěchů.
 

© 2003-2009, Oficiální­ webové stránky Svaté Hory, všechna práva vyhrazena.
Stránky vznikly za podpory grantového programu EU, SROP "Religiózní­ turistika na Svaté Hoře".
Grantový program EU, SROP - Religiózní­ turistika na Svaté Hoře
Kontakt: Ří­mskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí­ Panny Marie Příbram - Svatá Hora, Svatá Hora 591, 261 01 Pří­bram
tel. +420 318 429 930, fax +420 318 429 934, e-mail: basilica@svata-hora.cz
Otevírací doba: Pondělí­ - sobota: 6:30 - 18:00, neděle: 6:30 - 17:00
Provozováno na redakčním systému Evolution Publishing (EP), produktu společnosti NGS.