27. října 2007

Návštěva varhanářské dílny v Borovanech

P. Stanislav Přibyl, CSsRV sobotu 27. října 2007 jsme spolu s apoštolským nunciem, arcibiskupem Diegem Causero navštívili dílnu varhanáře Vladimíra Šlajcha v Borovanech. V této varhanářské dílně vzniká v letošním roce nástroj pro Svatou Horu.

 

Pan varhanář Vladimír Šlajch nás provedl po dílně, vysvětlil panu nunciovi proces výroby varhan a ukázal jednotlivé komponenty nástrojů. Poté jsme navštívili montážní věž dílny, kde se nacházejí varhany určené pro Svatou Horu. Polovina nástroje už hraje, druhá polovina je těsně před osazením píšťal. Měl jsem možnost si nástroj vyzkoušet. Musím říci, že z něj mám velikou radost, bude to skvost po zvukové, výtvarné i řemeslné stránce, nástroj hodný svatohorské baziliky.

Návštěva v BorovanechPo vyzkoušení funkční části nástroje nám pan varhanář vysvětil mechanický systém a předvedl proces intonace píšťaly. V závěru návštěvy varhanářské dílny jsme si ještě prohlédli některé plány a fotografie již hotových nástrojů. Mistr Šlajch poté daroval panu nunciovi dřevěnou píšťalu a nahrávku varhan, které jsou instalovány v německém Bruchsalu.

Po obědě v borovanské restauraci jsme navštívili kostel, kapli Panny Marie Karmelské a klášter, kde se nyní nachází fara. Prohlédli jsme si rovněž vinný sklep. Pan farář P. Petr Plášil daroval panu nunciovi láhev archivního vína.

Po občerstvení ve farním sále jsme se vydali na další cestu. Navštívili jsme dále klášter v Nových Hradech a poutní místo Dobrá Voda u Nových Hradů. Na zpáteční cestě jsme se ještě zastavili na biskupství v Českých Budějovicích a setkali se s generálním vikářem P. Janem Baxantem.
Pan nuncius nás mile překvapil živým zájmem o techniku stavby varhan stejně jako o život církve na jihu Čech. Na své cestě se všude setkal s milým přijetím, kterým byl viditelně potěšen.

Nový nástroj pro Svatou Horu se skládá ze dvou dílů, každý po pěti rejstřících a z postamentu s pedálem. Nástroj bude možno užívat buď jako dvoumanuálové varhany s pedálem nebo jako dva samostatné jednomanuálové nástroje. Varhanní píšťaly jsou částečně cínové, ty pocházejí jednak z Čech, ale také z Portugalska. Dřevěné píšťaly ze smrku a dubu byly vyrobeny přímo v borovanské dílně. Klaviatura je obložena ebenovým dřevem a slonovinou. Varhanní skříň je z dubového dřeva, částečně zlacená, řezby jsou z lipového dřeva.

Slavnost požehnání varhan se uskuteční ve svatohorské bazilice ve středu 26. prosince 2007 v 16.30 hodin. Varhany v rámci liturgické slavnosti nešpor požehná pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk, kázat bude apoštolský nuncius v České republice arcibiskup Diego Causero. Po požehnání nástroje bude následovat koncert. Srdečně zveme!

Prohlédněte si fotogalerii

 

© 2003-2009, Oficiální­ webové stránky Svaté Hory, všechna práva vyhrazena.
Stránky vznikly za podpory grantového programu EU, SROP "Religiózní­ turistika na Svaté Hoře".
Grantový program EU, SROP - Religiózní­ turistika na Svaté Hoře
Kontakt: Ří­mskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí­ Panny Marie Příbram - Svatá Hora, Svatá Hora 591, 261 01 Pří­bram
tel. +420 318 429 930, fax +420 318 429 934, e-mail: basilica@svata-hora.cz
Otevírací doba: Pondělí­ - sobota: 6:30 - 18:00, neděle: 6:30 - 17:00
Provozováno na redakčním systému Evolution Publishing (EP), produktu společnosti NGS.