19. prosince 2007

Nové chórové varhany již v bazilice

P. Stanislav Přibyl, CSsRV úterý 18. prosince byly do baziliky převezeny a následně nainstalovány nové chórové varhany (fotografie ze stěhování a montáže). Rozezní se však až 26. prosince, kdy v 16.30 hodin budou slavnostně požehnány.

 

Po více než roční pečlivé a trpělivé práci mistrných rukou varhanáře a jeho spolupracovníků opustily chórové varhany varhanářskou dílnu Vladimíra Šlajcha. Byly převezeny na Svatou Horu, kde byly pod dohledem varhanáře Šlajcha sestaveny a naladěny. Ačkoli již teď - mlčící - jsou bezesporu ozdobou svatohorské baziliky, ve své plné kráse se poprvé představí až 26. prosince. Celkový pohled - v bazilice

Na svátek svatého Štěpána v 16.30 hodin budou varhany v rámci liturgické slavnosti nešpor požehnány kardinálem Miloslavem Vlkem. Kázat bude arcibiskup Diego Causero, apoštolský nuncius v České republice.

Po nešporách bude následovat koncert. V jeho první části zazní varhanní hudba starých mistrů, v druhé části pak Česká mše vánoční "Hej, mistře!" Jakuba Jana Ryby - plakát slavnosti požehnání varhan ke stažení.

Chórové varhany, jejichž stavba je první etapou projektu stavby nových varhan pro Svatou Horu, kterého se ujala Matice Svatohorská, se podařilo postavit díky velkorysosti nesčetných dárců. Všem srdečně děkujeme a zveme na slavnost požehnání!

 

© 2003-2009, Oficiální­ webové stránky Svaté Hory, všechna práva vyhrazena.
Stránky vznikly za podpory grantového programu EU, SROP "Religiózní­ turistika na Svaté Hoře".
Grantový program EU, SROP - Religiózní­ turistika na Svaté Hoře
Kontakt: Ří­mskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí­ Panny Marie Příbram - Svatá Hora, Svatá Hora 591, 261 01 Pří­bram
tel. +420 318 429 930, fax +420 318 429 934, e-mail: basilica@svata-hora.cz
Otevírací doba: Pondělí­ - sobota: 6:30 - 18:00, neděle: 6:30 - 17:00
Provozováno na redakčním systému Evolution Publishing (EP), produktu společnosti NGS.