Skip to main content

Nedělní varhanní půlhodinka – Kateřina Málková

Již 7. ročník cyklu Nedělních varhanníchpůlhodinek tvoří koncerty v rozmezí první květnové a první říjnové nedělevčetně. Délka koncertu cca 30 min. Vstup je možný pouze před začátkemkoncertu. Během koncertu není možná prohlídka baziliky. Prosíme vypněte simobilní telefony. Vstupné dobrovolné.

19. 5. 2024 Kateřina Málková

Kateřina Málková studovala hru navarhany na konzervatoři v Brně ve třídě Petra Kolaře, poté pokračovala v magisterskémstudiu na Akademii múzických umění v Praze u Jaroslava Tůmy. Během studiíabsolvovala roční zahraniční stáž v německém Lübecku u Arvida Gasta. Jezakladatelkou spolku Opus Organum, který usiluje o propagaci a budoucírestaurování varhan převážně znojemské varhanní školy. Na tuto činnost navázalazaložením festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí, jehož je ředitelkou adramaturgyní. Cílem festivalu je hudebně propojovat české a rakouské pohraničí.Díky této aktivitě je největším přínosem pro obor restaurování cenných nástrojůod Josefa Silberbauera. V prosinci 2021 vyšlo její první sólové CD Silberbauerve Vranově nad Dyjí u vydavatelství Arta Music. Kateřina Málková jepropagátorkou převážně barokních děl, ale i soudobých skladatelů. Vždy se snažínalézt nová místa s méně známými nástroji a zasluhuje se o jejich propagaciširší veřejnosti. Organizuje řadu koncertů jak na jižní Moravě, tak v DolnímRakousku. Vedle sólové koncertní hry se věnuje i pedagogické činnosti.Vystoupila na festivalech v Rakousku, Slovensku, Švýcarsku, Německu, Lotyšsku,Litvě aj. Spolupracuje s orchestry jakou jsou Český národní symfonickýorchestr, Severočeská filharmonie, orchestr Atlantis, Collegium magistrorum,Filharmonie Bohuslava Martinů, Sedunum String Orchestra a další.

PROGRAM:

Jan Jirásek (1955)

Ad unum

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

Canzona in d, BWV 588

Petr Eben (1929–2007)

Versetti

(Ad Offertorium – AdCommunionem)

Nedělní varhannípůlhodinky  

Koncertní cyklus vznikl v roce2018, kdy se uskutečnil na svatohorské Chórové varhany, nástroj  unikátníkoncepce (postavil je r. 2009 varhanář Vladimír Šlajch). Od roku 2019 pak sekoncerty  konají na Velkých varhanách (z r. 2018, rovněž V. Šlajch), kpřerušení nedošlo ani během pandemie  Covidu (tehdy byly streamovány).Cyklus zahrnuje cca 20 koncertů, které se konají každou vždy v  ve 14.00hodin počínaje první nedělí květnovou až po první neděli v říjnu. Interpretyjsou přední  čeští i zahraniční varhaníci, ale též vynikající studentivarhanní hry na univerzitách, příp.  konzervatořích. 

 

Datum

Kvě 19 2024

Čas

14:00 - 14:30

Místo

Svatá Hora - bazilika
Svatá Hora - bazilika