Skip to main content

Dlouhodobé výstavy

Nejen čekání na prohlídku si můžete ukrátit shlédnutím výstav na aktuální témata, které se zpravidla nacházejí v prostorách Mníšecké kaple a expozice Muzea.

Probíhá

Výstava „Střípky soukromé spirituality“

1. července 2025 – 31. srpna 2025, Letní kůr

Obrazy, fotografie a asambláže („trojrozměrné obrazy“, obrazy „složené z předmětů“) psychiatra, vysokoškoleského pedagoga a výtvarníka doc. MUDr. Jiřího Berana CSc. můžete shlédnout v prostorách Letního kůru denně v intervalu 9.00 – 17.00.

Vstup není bezbariérový (točité schodiště do patra).

Plakát ke stažení je zde.

Probíhá

Výstava „Nitky k nebesům“

od 29. června 2025 – tzv. Klenotnice v Proboštství

Expozice svatých obrázků v běžně nepřístupném prostoru tzv. „klenotnice“ v budově svatohorské barokní rezidence. Návštěva je možná každodenně. Začátek prohlídky je na požádání v prodejně v ambitech pod hodinovou věží.
Plakát si můžete stáhnout zde.

Probíhá

Výstava „Baroko na Blatensku za dob Serényiů“

od 1. března 2025 – Mníšecká rohová kaple

Co spojuje Svatou Horu a Blatensko? V obou lokalitách zanechali nesmazatelnou stopu barokní architekti a umělci jako byli Kilián Ignác Diezenhofer nebo Petr Brandl. Přijďte se podívat, jaké další barokní skvosty vznikly na Blatensku za dob rodu Serényiů.

Expozice je přístupná v otevírací době prodejny/muzea. Vstup je bezbariérový.

Plakát ke stažení je zde.

Probíhá

Výstava „Svíce – votivní dary od poutníků z Bavorska”

Do odvolání – dolní chodba Rezidence

Poutě z Bavorska na Svatou Horu jsou v literatuře doloženy už od 18. století. Podívat se aspoň jednou v životě na Svatou Horu bylo přáním mnoha Bavorů. Putování často mívalo i jiný rozměr, mnoho poutníků se vydalo na pouť, aby mohli být aspoň chvíli se svou tajnou láskou. Můžeme se jen dohadovat, kolik dětí, o kterých se říkalo, že si dotyčná vyprosila na Svaté Hoře, se díky poutím na Svatou Horu narodilo…

Probíhá

Výstava „Požár Svaté Hory“

do odvolání – rohová Plzeňské kaple

Dne 27. dubna 1978 vypukl na Svaté Hoře rozsáhlý požár. Římskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře vytvořila ve spolupráci se Státním okresním archivem Příbram výstavu k připomenutí této tragické události. Výstava s názvem „Požár Svaté Hory 27. 4. 1978 a její rekonstrukce“ těží z dobových dokumentů a přibližuje jak průběh požáru, tak v kontextu dobových poměrů téměř neuvěřitelně rychlou rekonstrukci areálu.
K tomuto tématu rovněž vyšla publikace PHDr. Věry Smolové stejného názvu, která rozšiřuje téma ještě o další informace. K dostání v Prodejně na Svaté Hoře či ve Státním okresním archivu Příbram.
Plakát výstavy lze stáhnout zde.

Jak se k nám dostanete?

Všechny cesty vedou do Říma, některé to berou přes Svatou Horu. Podívejte se, jak a kudy to k nám budete mít nejblíže.

Areál Svaté Hory

Svatá Hora není jen bazilika s klášterem. Je to barokní perla s mnoha romantickými zákoutími. Objevte je s námi!

Bohoslužby

Svatá Hora je živým poutním místem. Pokud chcete poznat vše, co nabízí, navštivte některou z bohoslužeb.