Skip to main content

Dlouhodobé výstavy

Nejen čekání na prohlídku si můžete ukrátit shlédnutím výstav na aktuální témata, které se zpravidla nacházejí v prostorách Mníšecké kaple a expozice Muzea.

Výstava „Život Ježíše Krista“

10. března 2023 – 20. října 2023

Dolní chodba, součást expozice Muzea

Zpodobování okamžiků ze života Ježíše Krista patří k tradičním námětům křesťanského umění: nejčastěji to byly události v Křížových cestách. Ježíšovým životem se zabývala i lidová dřevořezba. Nám jsou z ní známy zejména Betlémy, ale betlémáři zpracovávané téma bývalo mnohdy značně širší. Svědčí o tom cyklus Život Ježíše Krista Františka Krále, který byl impulzem vzniku výstavy a jehož vybrané části nabízí ke shlédnutí, ale i další díla: např. celá čtyři patra Třebechovického betlému věnovaná nevánočním scénám od Zvěstování až po Nanebevstoupení Krista. Svatohorská expozice nabízí i exponáty z vlastních sbírek, např. dvojici rustikálních dřevořezeb, dále pak plátna a jako doplněk např. edice pamětních medailí.

Poděkování: F. Králi, J. Chvalníkovi, M. Zelenkovi. Výstava se uskutečnila díky podpoře a spolupráci Spolku Příbramských betlémářů. Texty P. Jan Kuník, CSsR, Pavel Šmolík, Ján Chvalník.

Výstava „Kyjev: Reportáž z jednoho dne – 8. března 2022“

1. března 2023 – 16. prosince 2023

Mníšecká kaple

Během jediného únorového dne se hlavní město Ukrajiny Kyjev stalo bojištěm a symbolem současného boje Ukrajinců za svobodu a nezávislost. Národní muzeum dějin Ukrajiny za II. světové války, jehož původním posláním je dokumentace války, se pokusilo o zachování svědectví o jednom z dnů ruské invaze. I když se jedná o subjektivní pohled autora, díky fotografiím z obléhání Kyjeva lze získat představu, jak radikálně se během necelých dvou týdnů změnil život obyčejných obyvatel města.

Výstava vznikla ve spolupráci Národního muzea dějin Ukrajiny za II. světové války, Bezpečnostní služby Ukrajiny, Kyjevského městského úřadu a Ministerstva kultury a informační politiky Ukrajiny. Českou verzi výstavy připravil Ústav pro studium totalitních režimů.

Autorka fotografií: Olena Šovkopljas. Autor původní ukrajinské verze: Jurij Savčuk, generální ředitel Národního muzea dějin Ukrajiny za II. světové války  www.warmuseum.kiev.ua

Právě probíhá

Požár Svaté Hory

do odvolání

v rohové Plzeňské kapli

Dne 27. dubna 1978 vypukl na Svaté Hoře rozsáhlý požár. Římskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře vytvořila ve spolupráci se Státním okresním archivem Příbram výstavu k připomenutí této tragické události. Výstava s názvem „Požár Svaté Hory 27. 4. 1978 a její rekonstrukce“ těží z dobových dokumentů a přibližuje jak průběh požáru, tak v kontextu dobových poměrů téměř neuvěřitelně rychlou rekonstrukci areálu.
K tomuto tématu rovněž vyšla publikace PHDr. Věry Smolové stejného názvu, která rozšiřuje téma ještě o další informace. K dostání v Prodejně na Svaté Hoře či ve Státním okresním archivu Příbram.

Právě probíhá

Svatá Hora nad časem a v čase

do odvolání

v odpočinkové místnosti, dolní chodba rezidence

Fotografie Svaté Hory z ruky Miroslava Zelenky ukazují toto poutní místo z netradičních úhlů, nabízejí pohled zblízka na detaily výzdoby i momenty zachycené v netradičním kontextu, to je výstava fotografií, na níž jste srdečně zváni.

Výstava se přesouvá na jiné místo v expozici, poté bude opět zpřístupněna

Akce K na Svaté Hoře

14. února 2022 – 28. listopadu 2022

Mníšecká kaple

Interaktivní výstava připomíná brutální likvidaci klášterů komunistickým režimem. Svatá Hora podobně jako další kláštery v Československu byla v noci z 13. na 14. dubna 1950 obsazena příslušníky Státní bezpečnosti, Sboru národní bezpečnosti a Lidových milicí. Řeholníci byli násilně vystěhováni, drženi v internaci, nuceni pracovat v továrnách, nastoupit na službu do pomocných technických praporů a mnozí odsouzeni ve vykonstruovaných procesech. Expozice představuje osobnosti a řeholníky ze Svaté Hory, jejichž životní osudy se změnily během několika hodin. Zároveň nabídne návštěvníkům interaktivní prostor o rozměrech korekce v Leopoldově, Kvádr svobody, podcasty, nahrávky, vzdělávací materiály nebo představí linii zla. Výstava je součástí projektu Naučné stezky – Po stopách politických vězňů.

Jak se k nám dostanete?

Všechny cesty vedou do Říma, některé to berou přes Svatou Horu. Podívejte se, jak a kudy to k nám budete mít nejblíže.

Areál Svaté Hory

Svatá Hora není jen bazilika s klášterem. Je to barokní perla s mnoha romantickými zákoutími. Objevte je s námi!

Bohoslužby

Svatá Hora je živým poutním místem. Pokud chcete poznat vše, co nabízí, navštivte některou z bohoslužeb.