Dlouhodobé výstavy

Nejen čekání na prohlídku si můžete ukrátit shlédnutím výstav na aktuální témata, které se zpravidla nacházejí v prostorách Mníšecké kaple a expozice Muzea.

Výstava prodloužena

40 let od požáru Svaté Hory

do 31. 12. 2019

Muzeum

Od „nevinné“ hry dětí vznikl 27. dubna 1978 požár v místech, kde Svatohorské schody odbočují z přímého směru dovnitř areálu. Požár se přenesl na střechu severních ambitů a dále pak na sousední internát. Na místo zásahu se postupně dostavilo přes 300 hasičů z více než 40 jednotek. Na jejich počest a jako dík jejich snaze a obětavosti byla uspořádána 28. dubna 2018 na Svaté Hoře vzpomínková akce ke 40. výročí požáru Svaté Hory i výstava mapující jak hasební zásah tak i rekonstrukční práce.

Právě probíhá

TGM to nikdy nebude mít lehké

1. května  – 18. ledna 2020

Mníšecká kaple

Byla doba, kdy prezidentem naší země byl mimořádně vzdělaný člověk. Stanul v jejím čele přesto, že neváhal bořit národní mýty a stereotypy, bojovat proti pověrám, předsudkům a nesnášenlivosti. Přísné nároky kladl na každého jednotlivce. Odmítal malost a zápecnictví. Kromě otázek souvisejících s postavením malého národa uprostřed Evropy mu ležel na srdci osud demokracie. O jejích podobách soustavně přemýšlel. Nikoliv náhodou se pro mnohé občany stal inspirací a posilou v totalitních časech, které následovaly bezprostředně po jeho smrti. Nyní Masarykovi opět stavíme pomníky, ale neměli bychom ztrácet ze zřetele slova Jana Skácela: Budou ho citovat. Ale řídit se podle něho nebudou. Vstupné dobrovolné.

Připravujeme

Putovní výstava „JEŠTĚ JSME VE VÁLCE “

20. ledna 2020 – 18. prosince 2020

Plzeňská kaple

Třináct předních českých a slovenských výtvarníků vytvořilo sérii komiksů, které neotřelým způsobem přibližují události moderních dějin. Výstava představuje osudy třinácti lidí, kteří bojovali na válečné frontě, prošli koncentračními tábory či komunistickými lágry nebo zažili mučivé výslechy StB. Putovní výstava Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století vychází ze stejnojmenné knihy, která v roce 2012 získala prestižní ocenění Muriel za nejlepší komiksovou knihu roku. Komiksová kniha i výstava vznikla ve spolupráci Ústavu pro studium totalitních režimů, organizace Post Bellum a nadace Crocodille.

Jak se k nám dostanete?

Všechny cesty vedou do Říma, některé to berou přes Svatou Horu. Podívejte se, jak a kudy to k nám budete mít nejblíže.

Areál Svaté Hory

Svatá Hora není jen bazilika s klášterem. Je to barokní perla s mnoha romantickými zákoutími. Objevte je s námi!

Bohoslužby

Svatá Hora je živým poutním místem. Pokud chcete poznat vše, co nabízí, navštivte některou z bohoslužeb.