Skip to main content

Dlouhodobé výstavy

Nejen čekání na prohlídku si můžete ukrátit shlédnutím výstav na aktuální témata, které se zpravidla nacházejí v prostorách Mníšecké kaple a expozice Muzea.

Probíhá

Výstava „Varhany nejen svatohorské”

od 22. února 2024

Mníšecká rohová kaple

Víte, jak objednat nové varhany? Jak se takový nástroj navrhuje a co vše je třeba zohlednit? Tušíte, jak různorodé mohou být varhanní píšťaly a kolik jich varhaní skříň ukrývá? Kolik vína by se asi vešlo do největší z nich – a proč by nás to vůbec mělo zajímat?
Série panelů vás provede historií varhan v kontextu evropských dějin, vnitřní stavbou nástroje (a neopomene vás vtáhnout do problematiky pořízení nového nástroje). Samozřejmostí je pojednání o historii stavby dvou současných nástrojů, které zní svatohorskou bazilikou.

Expozice je přístupná v otevírací době prodejny/muzea. Vstup je bezbariérový.

Probíhá

Výstava „Svaté relikvie a jejich kult“

od 1. ledna 2021

tzv. Klenotnice v Proboštství

V roce 2019 byla prvně nainstalovaná výstava v tzv. klenotnici, prostoru proboštství na Svaté Hoře, které je běžně nepřístupné.

V současné době je zde umístěna nová expozice o relikviích a relikviářích s názvem „Svaté relikvie a jejich kult“.

Nabízíme tak denně možnost samostatného zhlédnutí této expozice.

Začátek prohlídky je v prodejně v ambitech pod hodinovou věží. Rezervaci si můžete udělat na tel. čísle 318 429 943. Vstupné je 70 Kč.

Právě probíhá

Požár Svaté Hory

do odvolání

v rohové Plzeňské kapli

Dne 27. dubna 1978 vypukl na Svaté Hoře rozsáhlý požár. Římskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře vytvořila ve spolupráci se Státním okresním archivem Příbram výstavu k připomenutí této tragické události. Výstava s názvem „Požár Svaté Hory 27. 4. 1978 a její rekonstrukce“ těží z dobových dokumentů a přibližuje jak průběh požáru, tak v kontextu dobových poměrů téměř neuvěřitelně rychlou rekonstrukci areálu.
K tomuto tématu rovněž vyšla publikace PHDr. Věry Smolové stejného názvu, která rozšiřuje téma ještě o další informace. K dostání v Prodejně na Svaté Hoře či ve Státním okresním archivu Příbram.

Výstava v českém jazyce je v současné době v památníku Vojna u Příbrami, německá verze výstavy je nyní v Ellwangen/Schönenberg od 10.02.2024-25.03.2024. Předtím byla v kostele v Chamu.

Akce K na Svaté Hoře

14. února 2022 – 28. listopadu 2022

Mníšecká kaple

Interaktivní výstava připomíná brutální likvidaci klášterů komunistickým režimem. Svatá Hora podobně jako další kláštery v Československu byla v noci z 13. na 14. dubna 1950 obsazena příslušníky Státní bezpečnosti, Sboru národní bezpečnosti a Lidových milicí. Řeholníci byli násilně vystěhováni, drženi v internaci, nuceni pracovat v továrnách, nastoupit na službu do pomocných technických praporů a mnozí odsouzeni ve vykonstruovaných procesech. Expozice představuje osobnosti a řeholníky ze Svaté Hory, jejichž životní osudy se změnily během několika hodin. Zároveň nabídne návštěvníkům interaktivní prostor o rozměrech korekce v Leopoldově, Kvádr svobody, podcasty, nahrávky, vzdělávací materiály nebo představí linii zla. Výstava je součástí projektu Naučné stezky – Po stopách politických vězňů.

Jak se k nám dostanete?

Všechny cesty vedou do Říma, některé to berou přes Svatou Horu. Podívejte se, jak a kudy to k nám budete mít nejblíže.

Areál Svaté Hory

Svatá Hora není jen bazilika s klášterem. Je to barokní perla s mnoha romantickými zákoutími. Objevte je s námi!

Bohoslužby

Svatá Hora je živým poutním místem. Pokud chcete poznat vše, co nabízí, navštivte některou z bohoslužeb.