Dlouhodobé výstavy

Nejen čekání na prohlídku si můžete ukrátit shlédnutím výstav na aktuální témata, které se zpravidla nacházejí v prostorách Mníšecké kaple a expozice Muzea.

Celý rok 2020

Putovní výstava „JEŠTĚ JSME VE VÁLCE “

20. ledna 2020 – 18. prosince 2020

Plzeňská kaple

Třináct předních českých a slovenských výtvarníků vytvořilo sérii komiksů, které neotřelým způsobem přibližují události moderních dějin. Výstava představuje osudy třinácti lidí, kteří bojovali na válečné frontě, prošli koncentračními tábory či komunistickými lágry nebo zažili mučivé výslechy StB. Putovní výstava Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století vychází ze stejnojmenné knihy, která v roce 2012 získala prestižní ocenění Muriel za nejlepší komiksovou knihu roku. Komiksová kniha i výstava vznikla ve spolupráci Ústavu pro studium totalitních režimů, organizace Post Bellum a nadace Crocodille.

Do konce roku 2020

„Diplomacie a suverénní řád maltézských rytířů“

20. března 2020 – 31. prosince 2020

Muzeum

kurátor výstavy: PhDr. Eva Lukášová, generální ředitelství NPÚ

Výstava přináší informace o historii diplomatických aktivit Suverénního řádu maltézských rytířů a jeho významných členech z řad aristokracie. Představí vybrané památky na členy maltézského řádu – johanitů za sbírek Národního památkového ústavu.

Výstava vznikla díky projektu Národního památkového ústavu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii za spolupráce s PhDr. Věrou Smolovou.

Do odvolání

„30 let od návratu redemptoristů na Svatou Horu“

Bazilika (zadní část)

Malá výstava při příležitosti výročí 30 let od návratu členů Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele – redemptoristů na Svatou Horu, odkud byly vyhnáni v 50. létech 20. století, byla připravena ve spolupráci se Státním okresním archivem Příbram. Shlédnout můžete dokumenty a fotografie z období prvního i druhého převzetí Svaté Hory redemptoristy, současného stavu a současně informaci o Kongregaci jako takové.

Prodlouženo do konce 11/2020

70 let od Akce K na Svaté Hoře

21. června – 31. října 2020

Mníšecká kaple

Interaktivní výstava připomíná výročí 70 let od brutální likvidace klášterů komunistickým režimem. Svatá Hora podobně jako další kláštery v Československu byla v noci z 13. na 14. dubna 1950 obsazena příslušníky Státní bezpečnosti, Sboru národní bezpečnosti a Lidových milicí. Řeholníci byli násilně vystěhováni, drženi v internaci, nuceni pracovat v továrnách, nastoupit na službu do pomocných technických praporů a mnozí odsouzeni ve vykonstruovaných procesech. Expozice představuje osobnosti a řeholníky ze Svaté Hory, jejichž životní osudy se změnily během několika hodin. Zároveň nabídne návštěvníkům interaktivní prostor o rozměrech korekce v Leopoldově, Kvádr svobody, podcasty, nahrávky, vzdělávací materiály nebo představí linii zla. Výstava je součástí projektu Naučné stezky – Po stopách politických vězňů.

Jak se k nám dostanete?

Všechny cesty vedou do Říma, některé to berou přes Svatou Horu. Podívejte se, jak a kudy to k nám budete mít nejblíže.

Areál Svaté Hory

Svatá Hora není jen bazilika s klášterem. Je to barokní perla s mnoha romantickými zákoutími. Objevte je s námi!

Bohoslužby

Svatá Hora je živým poutním místem. Pokud chcete poznat vše, co nabízí, navštivte některou z bohoslužeb.