Dlouhodobé výstavy

Nejen čekání na prohlídku si můžete ukrátit shlédnutím výstav na aktuální témata, které se zpravidla nacházejí v prostorách Mníšecké kaple a expozice Muzea.

Výstava prodloužena

40 let od požáru Svaté Hory

 do odvolání     9.00–16.00      Muzeum

Od „nevinné“ hry dětí vznikl 27. dubna 1978 požár v místech, kde Svatohorské schody odbočují z přímého směru dovnitř areálu. Požár se přenesl na střechu severních ambitů a dále pak na sousední internát. Na místo zásahu se postupně dostavilo přes 300 hasičů z více než 40 jednotek. Na jejich počest a jako dík jejich snaze a obětavosti byla uspořádána 28. dubna 2018 na Svaté Hoře vzpomínková akce ke 40. výročí požáru Svaté Hory i výstava mapující jak hasební zásah tak i rekonstrukční práce.

 

Výstava prodloužena

Nemohli jsme mlčet. Lidé Charty 77

 do 31. ledna 2019      9.00–16.00      Plzeňská kaple

Výstava Nemohli jsme mlčet. Lidé Charty 77, která zobrazuje některé z mluvčích Charty 77 na fotografiích ze sledovacích akcí StB.

Charta 77, pojmenovaná podle dokumentu Prohlášení Charty 77 z 1. ledna 1977, představovala občanskou iniciativu kritizující komunistický režim za nedodržování lidských a občanských práv. Text Charty vznikl v prosinci 1976, publikován byl ve dnech 6.–7. ledna 1977 v několika západoevropských listech.

 

Připravujeme

Václav Havel – Politika a svědomí

18. ledna – 30. dubna 2019      Mníšecká kaple

Na šestadvaceti panelech najde návštěvník slavné i méně známé myšlenky z Havlových textů či veřejných projevů. Citáty doprovázejí fotografie: čistě havlovské i aktualizační, které mají podtrhnout naléhavost výzev. Mnohé z nich promlouvají v současné době s překvapivou silou. Výstava měla premiéru v pražském Českém centru v roce 2016 u příležitosti nedožitých osmdesátin Václava Havla a od té doby putuje po celé České republice. V zahraničí byla uvedena například ve Štrasburku, Curychu, Jerevanu nebo Islámábádu.

 

Připravujeme

Střední Čechy během stavovského povstání a české války

22. července  – 30. srpna 2019     Mníšecká kaple

Státní oblastní archiv v Praze se rozhodl touto výstavou přispět v rámci svých sil k připomenutí počátku velkého evropské konfliktu 17. století. Výstava je směrována k nejširšímu publiku, je tvořena stručnými a srozumitelnými texty s bohatým doprovodným obrazovým materiálem. Poprvé byla tato výstava instalována v budově centrály našeho archivu na Chodovci, v Praze 4. Na Svaté Hoře bude umístěna v rohové Mníšecké kapli volně ke shlédnutí v otevírací době prodejny. Vstupné dobrovolné.

 

Jak se k nám dostanete?

Všechny cesty vedou do Říma, některé to berou přes Svatou Horu. Podívejte se, jak a kudy to k nám budete mít nejblíže.

Areál Svaté Hory

Svatá Hora není jen bazilika s klášterem. Je to barokní perla s mnoha romantickými zákoutími. Objevte je s námi!

Bohoslužby

Svatá Hora je živým poutním místem. Pokud chcete poznat vše, co nabízí, navštivte některou z bohoslužeb.