Malá výstava při příležitosti výročí 30 let od návratu členů Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele – redemptoristů na Svatou Horu, odkud byly vyhnáni v 50. létech 20. století, byla připravena ve spolupráci se Státním okresním archivem Příbram. Shlédnout můžete dokumenty a fotografie z období prvního i druhého převzetí Svaté Hory redemptoristy, současného stavu a současně informaci o Kongregaci jako takové.
Dlouhodobé výstavy
Nejen čekání na prohlídku si můžete ukrátit shlédnutím výstav na aktuální témata, které se zpravidla nacházejí v prostorách Mníšecké kaple a expozice Muzea.

Do odvolání
„30 let od návratu redemptoristů na Svatou Horu“
Bazilika (zadní část)

Prodlouženo do odvolání
„70 let od Akce K na Svaté Hoře“
21. června – 31. ledna 2020
Interaktivní výstava připomíná výročí 70 let od brutální likvidace klášterů komunistickým režimem. Svatá Hora podobně jako další kláštery v Československu byla v noci z 13. na 14. dubna 1950 obsazena příslušníky Státní bezpečnosti, Sboru národní bezpečnosti a Lidových milicí. Řeholníci byli násilně vystěhováni, drženi v internaci, nuceni pracovat v továrnách, nastoupit na službu do pomocných technických praporů a mnozí odsouzeni ve vykonstruovaných procesech. Expozice představuje osobnosti a řeholníky ze Svaté Hory, jejichž životní osudy se změnily během několika hodin. Zároveň nabídne návštěvníkům interaktivní prostor o rozměrech korekce v Leopoldově, Kvádr svobody, podcasty, nahrávky, vzdělávací materiály nebo představí linii zla. Výstava je součástí projektu Naučné stezky – Po stopách politických vězňů.

Připravujeme pro vás
„Varhany“
od 22. února 2021
Výstava mapuje průběh snah uskutečnit stavbu nového nástroje do svatohorské baziliky i samotnou stavbu chórových a velkých varhan.
Nechybí popis nástrojů, bohatá fotodokumentace, zvukové a filmové ukázky, zajímavé artefakty a zařazeny jsou i kapitoly z historie varhanářství.

Připravujeme pro vás
„Ve znamení tří deklarací“
od 20. ledna – 30. června 2021
Výstavní projekt, jehož autory jsou historici z Ústavu pro studium totalitních režimů Dita Jelínková a Zdeněk Hazdra, přibližuje postoje a postavení šlechty v Československu v kontextu mnichovských událostí roku 1938 a následně okupace českých zemí nacistickým Německem. Hlavní pozornost je věnována představitelům šlechtických rodů, kteří stáli u vzniku deklarací proklamujících podporu českému státu a národu. Stranou pozornosti nezůstávají ani otázky související s kolaborací šlechty na jedné straně a jejím zapojením do protinacistického odboje a s tím souvisejícími postihy na straně druhé.
Jak se k nám dostanete?
Všechny cesty vedou do Říma, některé to berou přes Svatou Horu. Podívejte se, jak a kudy to k nám budete mít nejblíže.
Areál Svaté Hory
Svatá Hora není jen bazilika s klášterem. Je to barokní perla s mnoha romantickými zákoutími. Objevte je s námi!
Bohoslužby
Svatá Hora je živým poutním místem. Pokud chcete poznat vše, co nabízí, navštivte některou z bohoslužeb.