Dlouhodobé výstavy

Nejen čekání na prohlídku si můžete ukrátit shlédnutím výstav na aktuální témata, které se zpravidla nacházejí v prostorách Mníšecké kaple a expozice Muzea.

Výstava prodloužena

40 let od požáru Svaté Hory

do odvolání

Muzeum

Od „nevinné“ hry dětí vznikl 27. dubna 1978 požár v místech, kde Svatohorské schody odbočují z přímého směru dovnitř areálu. Požár se přenesl na střechu severních ambitů a dále pak na sousední internát. Na místo zásahu se postupně dostavilo přes 300 hasičů z více než 40 jednotek. Na jejich počest a jako dík jejich snaze a obětavosti byla uspořádána 28. dubna 2018 na Svaté Hoře vzpomínková akce ke 40. výročí požáru Svaté Hory i výstava mapující jak hasební zásah tak i rekonstrukční práce.

Právě probíhá

TGM to nikdy nebude mít lehké

1. května  – 31. prosince 2019

Mníšecká kaple

Byla doba, kdy prezidentem naší země byl mimořádně vzdělaný člověk. Stanul v jejím čele přesto, že neváhal bořit národní mýty a stereotypy, bojovat proti pověrám, předsudkům a nesnášenlivosti. Přísné nároky kladl na každého jednotlivce. Odmítal malost a zápecnictví. Kromě otázek souvisejících s postavením malého národa uprostřed Evropy mu ležel na srdci osud demokracie. O jejích podobách soustavně přemýšlel. Nikoliv náhodou se pro mnohé občany stal inspirací a posilou v totalitních časech, které následovaly bezprostředně po jeho smrti. Nyní Masarykovi opět stavíme pomníky, ale neměli bychom ztrácet ze zřetele slova Jana Skácela: Budou ho citovat. Ale řídit se podle něho nebudou. Vstupné dobrovolné.

Právě probíhá

Střední Čechy během stavovského povstání a české války

22. července  – 30. srpna 2019

Plzeňská kaple

Státní oblastní archiv v Praze se rozhodl touto výstavou přispět v rámci svých sil k připomenutí počátku velkého evropské konfliktu 17. století. Výstava je směrována k nejširšímu publiku, je tvořena stručnými a srozumitelnými texty s bohatým doprovodným obrazovým materiálem. Poprvé byla tato výstava instalována v budově centrály našeho archivu na Chodovci, v Praze 4. Na Svaté Hoře bude umístěna v rohové Mníšecké kapli volně ke shlédnutí v otevírací době prodejny. Vstupné dobrovolné.

Jak se k nám dostanete?

Všechny cesty vedou do Říma, některé to berou přes Svatou Horu. Podívejte se, jak a kudy to k nám budete mít nejblíže.

Areál Svaté Hory

Svatá Hora není jen bazilika s klášterem. Je to barokní perla s mnoha romantickými zákoutími. Objevte je s námi!

Bohoslužby

Svatá Hora je živým poutním místem. Pokud chcete poznat vše, co nabízí, navštivte některou z bohoslužeb.