Dlouhodobé výstavy

Nejen čekání na prohlídku si můžete ukrátit shlédnutím výstav na aktuální témata, které se zpravidla nacházejí v prostorách Mníšecké kaple a expozice Muzea.

Výstava prodloužena

40 let od požáru Svaté Hory

do 29. 2. 2020

Muzeum

Od „nevinné“ hry dětí vznikl 27. dubna 1978 požár v místech, kde Svatohorské schody odbočují z přímého směru dovnitř areálu. Požár se přenesl na střechu severních ambitů a dále pak na sousední internát. Na místo zásahu se postupně dostavilo přes 300 hasičů z více než 40 jednotek. Na jejich počest a jako dík jejich snaze a obětavosti byla uspořádána 28. dubna 2018 na Svaté Hoře vzpomínková akce ke 40. výročí požáru Svaté Hory i výstava mapující jak hasební zásah tak i rekonstrukční práce.

Celý rok 2020

Putovní výstava „JEŠTĚ JSME VE VÁLCE “

20. ledna 2020 – 18. prosince 2020

Plzeňská kaple

Třináct předních českých a slovenských výtvarníků vytvořilo sérii komiksů, které neotřelým způsobem přibližují události moderních dějin. Výstava představuje osudy třinácti lidí, kteří bojovali na válečné frontě, prošli koncentračními tábory či komunistickými lágry nebo zažili mučivé výslechy StB. Putovní výstava Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století vychází ze stejnojmenné knihy, která v roce 2012 získala prestižní ocenění Muriel za nejlepší komiksovou knihu roku. Komiksová kniha i výstava vznikla ve spolupráci Ústavu pro studium totalitních režimů, organizace Post Bellum a nadace Crocodille.

Připravujeme

„Diplomacie a suverénní řád maltézských rytířů“

20. března 2020 – 31. prosince 2020

Muzeum

kurátor výstavy: PhDr. Eva Lukášová, generální ředitelství NPÚ

Výstava přináší informace o historii diplomatických aktivit Suverénního řádu maltézských rytířů a jeho významných členech z řad aristokracie. Zaměřuje se především na diplomatickou činnost velkopřevorů řádu – českého velkopřevorství. Všímá si jejího přínosu pro řád i monarchii, věnuje se historii tohoto řádu a představí vybrané památky na členy maltézského řádu – johanitů za sbírek Národního památkového ústavu.

Výstava vznikla díky projektu Národního památkového ústavu Šlechta českých zemí v evropské diplomacii.

Jak se k nám dostanete?

Všechny cesty vedou do Říma, některé to berou přes Svatou Horu. Podívejte se, jak a kudy to k nám budete mít nejblíže.

Areál Svaté Hory

Svatá Hora není jen bazilika s klášterem. Je to barokní perla s mnoha romantickými zákoutími. Objevte je s námi!

Bohoslužby

Svatá Hora je živým poutním místem. Pokud chcete poznat vše, co nabízí, navštivte některou z bohoslužeb.