Děti na Svaté Hoře

Ke Svaté Hoře patří od nepaměti až po horkou současnost i ti nejmladší „poutníčci.“ Svatohorští ministranti, děti školou povinné, spoluvytvářeli mladistvou tvář našeho potního chrámu po mnohá léta. Staň se jedním ze svatohorských poutníčků i ty. Ať už tím, že nakreslíš obrázek do některé ze soutěží nebo budeš putovat společně s Punťou a Ronnym.

Něco pro malé umělce

Poznejte, jaká dobrodružství zažijí Puňťa, Ronny a Cesare

Puňťa a Ronny jsou dva nejlepší psí kamarádi, kteří mnohokrát snili o cestě kolem světa. Každý má svou boudu, ale rádi pod­nikají nejrůznější dobrodružství. Tak pokud budeš chtít, můžeš s nimi vyrazit na velkou cestu z Bavorska až do Čech. Poznáš jedinečná místa, rostliny i zvířata, která žijí v Bavorském lese nebo na Šumavě, ale i kulinářské speciality a příběhy, které ni­kde jinde nezažiješ. Příbram a malebné bavorské městečko Bodenmais spojuje těž­ba stříbra a starobylá evropská poutní tradice, kterou nezpřetr­hal ani komunistický režim.

Vydejte se s Cesarem na velké vánoční dobrodružství. Poznejte, co vše zažije s kamarády při vánoční cestě vlakem s betlémy, které veze před Vánoci ze Svaté Hory pro děti v italském Valle di Ledro.

Další příběhy, omalovánky, videa a vystřihovánky nalezneš na těchto stránkách.

Přejeme ti spoustu zábavy a těšíme se na setkání s námi na Svaté Hoře!

 

Omalovánky stáhneš tady zúčastni se soutěže! (informace najdeš níže)

Komiks na Youtube najdeš zde

Vystřihovánka v češtině a italštině je tady

Velká soutěž v kreslení

Navštivte Svatou Horu u Příbrami a zapojte se do soutěže pro malé i velké umělce.

Poutníci na Svatou Horu putují již po staletí, nejinak je tomu i dnes. V letní soutěži může kdokoliv z dětí vykreslit omalovánky a zapojit se do soutěže o zajímavé ceny. Na druhou stranu obrázku prosím doplňte jméno a kontakt na soutěžícího.

Soutěžní obrázek je k dostání v muzeu na Svaté Hoře, u foto stěny pro děti nebo ho lze stáhnout zde.

Soutěž je určena dětem ve věku 5 – 14 let a probíhá od 1. července do 31. října 2021.

Ceny:

  1. cena – Barvy a další vybavení pro malé umělce
  2. cena – Dárkový koš svatohorského zboží
  3. cena – Poukázka na nákup zboží v hodnotě 500,- Kč ve svatohorské prodejně a infocentru

Nakreslený obrázek je možné vložit do soutěžní schránky v muzeu na Svaté Hoře nebo také zaslat prostřednictvím e-mailu na: prohlidka@svata-hora.cz

Soutěž probíhá v rámci projektu „Zapomenutá místa a příběhy“ za podpory nadace Renovabis.

Výstava prací vánoční soutěže „Vánoce v Čechách a Ledru“ 2020

Obrázky pro Ježíška opět připutovaly z Itálie, odkud byly za První světové války vyhnány na roky rodiny i s dětmi, na Svatou Horu. Byly to právě dopisy a obrázky, které i během 1. světové války pomáhaly šířit naději a porozumění ve válčící Evropě. Podobně je tomu dnes, kdy je nejen Evropa zasažena koronakrizí a i kreslený pohled může pomoci a potěšit obyvatele daných měst v nelehké době.

Do soutěže v kreslení vánočních obrázků se v roce 2020 zapojilo přes 80 dětí z Příbrami, Buštěhradu, Chyňavy, Prahy a italského Ledra. Podrobněji o výsledcích soutěže zde.

Kdo byli svatohorští ministranti?

Před více jak 350 lety se stali správci Svaté Hory březničtí Jezuité. Jimi byla na Svaté Hoře také založena škola, která poskytovala vzdělání jak bohatým, tak i chudým dětem příbramských měšťanů. Děti, které zde studovaly, protože za vzdělání „platily“ službou u oltáře, zpěvem a hrou, byli nazývány svatohorští ministranti.

Ti vítali troubením procesí poutníků a zpívali Svatohorský Zdrávas. Jejich úkolem bylo zpívat také latinsky při mši a odpoledne se sborem nacvičovat čtyřhlasé latinské loretánské litanie. V neděli dopoledne zpívali také při slavné mši, to už s dospělými zpěváky. Samozřejmě, že kluci nebyli vždy jen poslušní. A jako každého (nejen malého) chlapce i je zajímaly tehdy nejnovější stroje, jako třeba málokdy vídaný buldozeer, s nímž se vyfotili v pruhovaných námořnických uniformách, které byly tehdy „in“.

I Redemptoristé, kteří převzali péči o Svatou Horu v roce 1861, pokračovali v tradici ministranské školy, která stávala v místech dnešních krámků. Jako ministranté na Svaté Hoře vyrůstali např. skladatel Karel Bříza nebo další osobnosti, z nichž mnozí se pak stali řeholníky.

Jak se k nám dostanete?

Všechny cesty vedou do Říma, některé to berou přes Svatou Horu. Podívejte se, jak a kudy to k nám budete mít nejblíže.

Areál Svaté Hory

Svatá Hora není jen bazilika s klášterem. Je to barokní perla s mnoha romantickými zákoutími. Objevte je s námi!

Bohoslužby

Svatá Hora je živým poutním místem. Pokud chcete poznat vše, co nabízí, navštivte některou z bohoslužeb.