Přinesení Betlémského světla skauty
Přinesení Betlémského světla v 17.00. Následuje program příbramských skautských oddílů.
Světlo bude k dispozici v Pražské kapli do konce roku.
Plakát na celý advent a vánoce zde.
Přinesení Betlémského světla skauty
Legenda z období Křižáckých výprav (probíhaly v 10.–12. století), jejichž cílem bylo osvobodit Svatou zemi od tureckých kmenů, říká, že jeden mladý rytíř se zapřísahal, vrátí-li se domů z křížové výpravy, tak do své rodné Florencie přinese plamínek věčného světla z betlémské baziliky. Z křížových výprav se vracíval jen málokdo, ale po třech letech těsně před Vánocemi 1099 dorazil v čele skupiny zbídačených mladíků do Florencie tento muž se zapálenou svící. Všichni příchozí přísahali, že plamen pochází z Betléma a zmíněný rytíř jej chránil po poušti i po moři jen pro to, aby splnil svůj slib. Byl to první a současně poslední středověký plamen donesený z Kristova rodiště.
Novodobá historie přinášení Betlémského světla začíná roku 1983, kdy byl v rámci akce Světlo ve tmě (konala se v Linci každoročně jako sbírka pro zrakově postižené děti) plamínek z Betléma představen rakouskou umělkyní Adou Brandstetterovou, pocházející mimochodem z Plané u Tachova. S myšlenkou Betlémského světla pak přišla rakouská veřejnoprávní televize ORF, která organizovala vánoční sbírku pro postižené děti: jedno tělesné postižené dítě odlétlo do Betléma, aby zapálilo svíci v bazilice Narození a letadlem ji převezlo zpět do Lince. V roce 1988 pak přišel s myšlenkou rozsáhlé distribuce betlémského světla skautský vůdce Herbert Grünwald. Byl inspirován myšlenkou mírového světla, se kterou pět let před tím přišla právě Ada Brandstetterová.
Plamínek odebraný z věčného ohně, který hoří v jeskyni pod bazilikou Narození Páně v Betlémě v centrální části Palestiny, představuje symbol míru, lásky, naděje a přátelství. Rozvoz světla zajišťují skauti a skautky z celého světa. Do České republiky ho od roku 1990 z Rakouska dovážejí brněnští skauti.