Svatohorské muzeum

Expozice vás provede historií Svaté Hory od jejího založení až do dnešní doby. Zajímá vás, jaké nálezy odhalila nedávná rekonstrukce? Interaktivní výstava, která zaujme děti i dospělé, odpoví.

1

Jezuité v českých zemích

První místnost je věnována sošce Panny Marie Svatohorské a jezuitskému řádu. Je zde mapa působení jezuitů v jednotlivých obdobích. Na obrazovce naleznete prezentaci o jezuitském řádu v Čechách, vytvořenou paní PhDr. Věrou Smolovou ze Státního okresního archivu Příbram, jež se na podobě muzea podílela.
2

Důležité události

Následná místnost prezentuje na obrazovkách soubor unikátních stavebních plánů ze 17. století a fotografie zachycující různé události na Svaté Hoře. Uprostřed místnosti jsou zasazeny barokní dveře, které byly nalezeny při rekonstrukci a následně zrestaurovány. Jimi můžete symbolicky projít do barokní doby. Za dveřmi začíná časová osa dějin v Čechách od počátku křesťanství spolu s událostmi na Svaté Hoře.
3

Šatičky Panny Marie Svatohorské

Projdete-li dalším průchodem, ocitnete se v hlavní části muzea, která byla původně jezuity plánována jako krypta, ale nikdy se takto nepoužila. Muzeem provází i šatičky Panny Marie Svatohorské, které se vztahují jak k daným obdobím, tak datačně k exponátům pod nimi. Tedy od těch nejstarších dochovaných, až po ty moderní maskáčové vzešlé z dětské soutěže v roce 2012.
4

Archeologické nálezy

Na konci místnosti jsou odkryty odvodňovací kanálky a nález dětského hrobu, který je datačně starší než barokní komplex a náležel ke hřbitovu kolem původní kaple. Výše zmíněné situace byly archeologicky odkryty a ponechány v původním nálezovém stavu.
5

Barokní pec

Expozice pokračuje po schodišti dolů k jedné ze studen, kde naleznete informace týkající se zásobení Svaté Hory vodou. Prohlídka muzea končí u paty objevené barokní pece, kde je možné shlédnout její zrekonstruovaný stav. U pece jsou vystaveny plotny, na kterých se pekly hostie a oplatky.

Základní informace

délka prohlídky30-60 min.
max. počet osob50

Všechna patra muzea jsou dostupná prostřednictvím výtahové plošiny, návštěvu expozice proto doporučujeme také osobám se sníženou schopností pohybu.

Vstupné

Základní
Dospělí90 Kč
Snížené
Senioři60 Kč
Děti a studenti60 Kč
Držitelé ZTP60 Kč
Rodinné
2 dospělí a 1-5 dětí210 Kč
Školy
hromadné návštěvy dětí
do 6 let (mateřské školy)
20 Kč
hromadné návštěvy žáků
a studentů do 26 let
40 Kč
pedagogický doprovodzdarma

Otevírací doba

pondělí – sobota
říjen–duben9.00–16.00
květen–září9.00–17.00
neděle
celoročně9.00–17.00

Prohlídka s průvodcem

50 minut | 120 Kč

Zvonice

20 minut | 50 Kč
omezená kapacita

Sklepení

25 minut | 50 Kč